W ramach prac nad Planem Ukrainy realizacji programu Instrumentu Ukraina oraz wypracowania sektorowych strategii rozwoju odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej z przedstawicielami biznesu rolnego.
Prace grupy odbywają się przy udziale Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy. Ministerstwo Gospodarki Ukrainy koordynuje prace grupy przy wsparciu analitycznym i doradczym Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.
Podczas spotkania wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasewicz zaznaczył, że sektor rolny jest określony jako jeden z priorytetów w ramach realizacji Planu Ukrainy. Dialog w ramach grupy roboczej pozwoli jak najlepiej odzwierciedlić potrzeby sektora na najbliższe 4 lata, a także przygotować wysokiej jakości i realistyczne projekty do przyszłego finansowania.
„Wśród priorytetowych obszarów pracy Ministerstwa Polityki Rolnej w ramach realizacji Funduszu dla Ukrainy jest włączenie ustawodawstwa ukraińskiego do wymogów Wspólnej Polityki Rolnej UE, liberalizacja rynku ziemi na Ukrainie, a także jak rozwój programów pożyczkowych dla przedsiębiorstw rolniczych” – podkreślił wiceminister polityki rolnej i żywnościowej.
Podkreślił również, że ważnym kierunkiem rozwoju branży jest rozwój mocy przetwórczych i wzrost wartości dodanej. W szczególności zwiększenie udziału wyrobów gotowych w przemyśle rolniczym, rozszerzenie programów rozwoju ogrodnictwa i warzywnictwa oraz pobudzenie inwestycji w rozwój produkcji biogazu.
Wiceminister gospodarki Ukrainy Nadiya Bigun podkreśliła znaczenie rozwoju przemysłu przetwórczego.
Biuro "Made in Ukraine" pod Ministerstwem Gospodarki Ukrainy jest gotowe wspierać inicjatywy przedstawicieli biznesu w realizacji projektów mających na celu rozwój przetwórstwa, w szczególności w sferze agrarnej. Zapraszamy członków grupy roboczej ds. biznesu rolnego do opracowania strategii stymulowania przemysłu przetwórczego i jesteśmy otwarci na sugestie” – powiedział Bigun.
W trakcie dyskusji przedstawiciele biznesu podnieśli pytania dotyczące warunków i możliwości finansowania projektów inwestycyjnych w ramach Funduszu Ukraina, zgodności przyszłych zmian legislacyjnych z aktualnymi politykami UE oraz Układem Stowarzyszeniowym, w tym przyjęcia unijnych przepisów technicznych i norm dla produktów kompleksu rolno-przemysłowego, a także kwestię wypłat odszkodowań za mienie zniszczone w czasie wojny.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kijowskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz firmy Deloitte.
Przypominamy, że celem sektorowych grup roboczych z biznesem jest zaangażowanie sektora prywatnego w opracowywanie propozycji rozwoju przemysłu, które będą brane pod uwagę przy opracowywaniu strategii sektorowych na 4 i 10 lat.
Pierwszy etap projektu potrwa do końca października 2023 roku. Na tym etapie w grupach powstaną propozycje Planu dla Ukrainy, niezbędne do realizacji programu pomocy finansowej Instrumentu dla Ukrainy Komisji Europejskiej. Program jest przeznaczony na 50 miliardów euro, które Ukraina otrzyma w latach 2024-2027. W przyszłości grupy robocze skupią się na opracowaniu rekomendacji dla odpowiednich ministerstw dotyczących sektorowych strategii rozwoju, kalkulowanych na 10 lat.
Projekt jest wdzięczny za wsparcie Funduszu Dobrego Rządzenia „Economic Hub: Sound PFM Policies and Vision for Growth”, który jest realizowany przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii (UK Aid). Realizatorami projektu są Abt Britain i Kijowska Szkoła Ekonomiczna.
oprac. e-mk, ppr.pl na podst. źródło informacji: Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy