Pomimo trudnego globalnego klimatu gospodarczego, europejskie firmy nadal dobrze wykorzystują możliwości stworzone przez sieć handlową Unii Europejskiej - największą na świecie. W 2018 r. Sieć ta obejmowała 31% europejskiej wymiany handlowej, a liczba ta ma znacznie wzrosnąć (do prawie 40%) w związku z wejściem w życie większej liczby umów handlowych, zgodnie z opublikowanym dziś rocznym sprawozdaniem Komisji Europejskiej z realizacji umów handlowych.
Ogólnie rzecz biorąc, handel międzynarodowy stanowi 35% produktu krajowego brutto UE (PKB). W 2018 r. Wywóz do UE i przywóz od partnerów umowy handlowej wykazywał pozytywne zmiany, przy dalszym wzroście odpowiednio o 2% i 4,6%, przy dobrych wynikach wywozu produktów rolno-spożywczych z UE. Komentując raport, komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström powiedziała: „Umowy handlowe stwarzają europejskim przedsiębiorstwom możliwości wzrostu i zatrudnienia większej liczby osób. Dzisiejsze sprawozdanie pokazuje, że ogólny handel rośnie, a większa część naszego globalnego hhandlu jest objęta preferencyjnymi umowami niż kiedykolwiek wcześniej.
Nasz eksport żywności i napojów rozkwita w szczególności dzięki niższym taryfom i ochronie prawnej za granicą dla tradycyjnych produktów unijnych, takich jak szampan i Feta. Raport dostarcza również dowodów na to, w jaki sposób nasze koncentrowanie się na handlu i zrównoważonym rozwoju przynosi owoce. Oczywiście pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, ale udostępnienie tych danych szerszej publiczności, którą mamy nadzieję wprowadzić, oczywiście jest jeszcze do zrobienia. Szersza dyskusja na temat tego, jak zapewnić, aby umowy handlowe przyniosły jak najwięcej korzyści obywateli w miarę możliwości."
źrodło: Komisja Europejska