europejskie forum rolników 2025

UE-Chiny: Uzgodnienie ochrony dla produktów z oznaczeniami pochodzenia

13 listopada 2019
UE-Chiny: Uzgodnienie ochrony dla produktów z oznaczeniami pochodzenia

Obie strony zakończyły negocjacje umowy dwustronnej w zakresie ochrony dla setki europejskich produktów z oznaczeniami ChNP i ChOG oraz tej samej ilości produktów tradycyjnych z Chin w UE. Ma to chronić producentów przed podróbkami. Postanowienie podjęte przez obie strony w kwietniu podczas szczytu EU-China Summit jest konkretnym przykładem współpracy obydwu stron.

Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phil Hogan powiedział: – Produkty z europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane na całym świecie ze swojej jakości. Konsumenci są skłonni zapłacić wyższą cenę, ufając pochodzeniu i autentyczności tych produktów. Niniejsza umowa pokazuje nasze zaangażowanie w ścisłą współpracę z naszymi globalnymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny. Jest to zwycięstwo dla obu stron, wzmacniające nasze relacje handlowe, z korzyścią dla naszego sektora rolnego i spożywczego oraz konsumentów po obu stronach.

Chiny to drugie miejsce docelowe eksportu rolno-spożywczego z UE, osiągając 12,8 mld euro (w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.). Jest to również drugie miejsce docelowe wywozu z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, stanowiących 9% jego wartości, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Chiński rynek jest potencjalnie rynkiem o wysokim potencjale wzrostu dla europejskiej żywności i napojów, z rosnącą klasą średnią, która lubi kultowe, wysokiej jakości i oryginalne produkty europejskie. Ma również dobrze ugruntowany system oznaczeń geograficznych, ze specjalnościami, które europejscy konsumenci mogą teraz odkryć dzięki tej umowie.

Unijna lista oznaczeń geograficznych podlegających ochronie w Chinach obejmuje takie produkty jak np. Cava, Szampan, Feta, irlandzka whisky, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego. Wśród chińskich produktów lista obejmuje na przykład Pixian Dou Ban (pasta z fasoli Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) i Anqiu Da Jiang (Anqiu Ginger).

Po zakończeniu negocjacji umowa przejdzie teraz kontrolę prawną. Po stronie UE Parlament Europejski i Rada zostaną poproszone o wyrażenie zgody. Umowa ma wejść w życie przed końcem 2020 r.

Cztery lata po wejściu w życie zakres umowy rozszerzy się o dodatkowe 175 nazw geograficznych z obu stron. Nazwy te będą musiały być zgodne z tą samą procedurą rejestracji, co 100 nazw już objętych umową.

Współpraca między UE a Chinami w zakresie oznaczeń geograficznych rozpoczęła się ponad 10 lat temu (2006 r.), czego skutkiem była rejestracja i ochrona 10 produktów w 2012 r.

Unijne systemy jakości mają na celu ochronę nazw określonych produktów w celu promowania ich unikalnych cech związanych z ich pochodzeniem geograficznym, a także tradycyjnym know-how. Jest to jeden z największych sukcesów europejskiego rolnictwa, w którym zarejestrowano ponad 3300 produktów. Pod względem wartości rynek produktów z oznaczeniami geograficznymi w UE wynosi około 74,8 mld euro i stanowi 15,4% całkowitego eksportu żywności i napojów z UE.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę