Rada przyjęła dziś decyzję w sprawie zawarcia Umowy przejściowej w sprawie handlu (iTA) między Unią Europejską a Chile. Decyzja ta oznacza zakończenie wewnętrznego procesu ratyfikacji w UE i otwiera drogę do wejścia porozumienia w życie.
Porozumienie to koncentruje się na liberalizacji handlu i inwestycji, leżącej wyłącznie w kompetencjach UE, natomiast postanowienia dotyczące ochrony inwestycji są objęte szerzej rozumianym Zaawansowanym Porozumieniem Ramowym (AFA), które wciąż znajduje się w procesie ratyfikacji w państwach członkowskich. iTA wygaśnie wraz z wejściem w życie AFA, po ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie. Umowy mają na celu aktualizację obecnego układu o stowarzyszeniu między UE a Chile oraz wzmocnią stosunki polityczne i gospodarcze między UE a Chile oraz pogłębią współpracę i handel.
UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Chile. Po wejściu w życie umowy około 99,9% eksportu UE będzie zwolnione z ceł, co ma zwiększyć eksport UE do Chile nawet o 4,5 miliarda euro.
oprac e-mk, ppr.pl