Pod koniec pździernika Unia Europejska przedstawiła najnowsze, miesięczne sprawozdanie dotyczące handlu produktami rolno-spożywczymi. Według tego miesięcznego raportu, dotyczącego handlu produktami rolno-spożywczymi opublikowanego dziś przez Komisję Europejską w lipcu 2022 r. zarówno eksport, jak i import produktów rolno-spożywczych w UE nieznacznie zwolniły pod względem wartości .
Chociaż wartość eksportu UE spadła o 2% w porównaniu z czerwcem i obecnie wynosi 19,2 mld euro, nadal pozostaje znacznie wyższa niż w zeszłym roku. Import UE również spadł o 2% w tym samym okresie, osiągając 14,3 mld euro w lipcu 2022 r. Bilans handlowy UE utrzymuje się na stabilnym poziomie 4,9 mld euro.
W najnowszym miesięcznym raporcie dotyczącym handlu produktami rolno-spożywczymi kładzie się również szczególny nacisk na przepływy handlowe między UE a Wielką Brytanią.
Eksport
Pomimo spadku ogólnej wartości eksportu, wywóz zbóż z UE, w szczególności pszenicy, ale także jęczmienia, wzrósł szczególnie na Bliski Wschód i do Afryki Północnej (MENA). Potwierdza to wyższe perspektywy eksportu zbóż z UE do krajów, które tego najbardziej potrzebują po zakłóceniu rynku spowodowanym wojną Rosji na Ukrainie. Największy wzrost eksportu odnotowano w przypadku pszenicy. Rzeczywiście, UE wyeksportowała 1,9 mln ton pszenicy w lipcu 2022 r. do MENA, co stanowi 300% wzrost w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. W lipcu łączny eksport pszenicy na świat sięgnął 3 mln ton, co stanowi wzrost o 74% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Kategorie, które odnotowały spadek eksportu w lipcu to owoce i orzechy (-15%) oraz warzywa (10%). Eksport oliwek i oliwy z oliwek spadł w lipcu o 14%, głównie z powodu spadku eksportu do USA.
Całkowity eksport rolno-spożywczy UE od początku roku do lipca osiągnął 127 miliardów euro, czyli o 14% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. UE pozostaje największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych.
Import
Import UE z Ukrainy kontynuuje swój czwarty miesiąc z rzędu wzrostu, po wprowadzeniu tymczasowej liberalizacji handlu i poprawie funkcjonowania Pasów Solidarności. Przywóz do UE od głównych partnerów handlowych, takich jak Brazylia i Stany Zjednoczone, również wzrósł, zwłaszcza w przypadku kukurydzy i soi. Import winogron, nasion słonecznika i bananów zmniejszył się najbardziej w lipcu w porównaniu z czerwcem. Spadły one odpowiednio o 24%, 20% i 18%.
Całkowity import UE od początku roku do lipca osiągnął 96 miliardów euro, czyli o 33% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Handel rolno-spożywczy UE z Wielką Brytanią
Wielka Brytania stała się głównym partnerem handlowym UE. Całkowita wymiana produktów rolno-spożywczych osiągnęła w 2021 r. 53,8 mld euro. W porównaniu z tym drugim co do wielkości partnerem handlowym są Stany Zjednoczone, z którymi w 2021 r. wartość wymiany handlowej wyniosła 33,8 mld euro.
W 2022 r. całkowity handel produktami rolno-spożywczymi znacznie wzrósł między UE a Wielką Brytanią. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. handel produktami rolno-spożywczymi wzrósł o 21%, osiągając 35,5 mld euro, w porównaniu ze szczególną sytuacją na początku 2021 r., kiedy weszła w życie umowa o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Bilans handlowy UE z Wielką Brytanią w zakresie produktów rolnych i spożywczych jest dodatni i wynosi 18,6 mld euro od stycznia do lipca 2022 r.
Więcej informacji oraz szczegółowe tabele można znaleźć w najnowszym wydaniu miesięcznego raportu dotyczącego handlu produktami rolno-spożywczymi w UE który w wersji angielskie znajduje się tutaj
źródło: Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE