Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie między UE a Wielką Brytanią w ramach windsorskich w odniesieniu do korzystania z kontyngentów taryfowych przez przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej.
Proponowane rozwiązanie jest następstwem publicznego zobowiązania z lutego 2023 r. do współpracy nad rozwiązaniem, dzięki któremu przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej będą mogły korzystać z kontyngentów taryfowych w odniesieniu do towarów pochodzących z reszty świata. Obie strony zgodziły się wówczas, że wszelkie rozwiązania muszą opierać się na dostępnych dowodach i danych, z uwzględnieniem historycznych przepływów handlowych i zapewnić odpowiednią ochronę jednolitego rynku UE.
Przyjęty dziś wniosek stanowi spełnienie tej obietnicy. Składa się on z wniosku dotyczącego zmiany sekcji "towary niezagrożone" decyzji Wspólnego Komitetu ds. umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE ustanawiającej ustalenia dotyczące ram windsorskich. Celem jest zapewnienie, aby przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej mogły korzystać ze brytyjskich kontyngentów taryfowych na przywóz z państw trzecich kilku produktów rolno-spożywczych, takich jak jagnięcina nowozelandzka. Rozwiązanie to opiera się na potrzebach przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, zapewniając jednocześnie ochronę jednolitego rynku UE.
Po przeprowadzeniu dogłębnych rozmów technicznych z Wielką Brytanią Komisja przedstawia obecnie Radzie wniosek. Jeżeli Rada zatwierdzi wniosek, UE i Wielka Brytania mają formalnie uzgodnić rozwiązanie na następnym posiedzeniu Wspólnego Komitetu ds. Umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.
"Dzisiejszy wniosek opiera się na starannej ocenie danych handlowych i odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorstw z Irlandii Północnej, przy jednoczesnej ochronie jednolitego rynku. Z niecierpliwością czekam na dyskusję na ten temat z państwami członkowskimi."- powiedział wczoraj Maroš Šefčovič, Wiceprzewodniczący wykonawczy KE
oprac, e-mk, ppr.pl