Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

UE stawia na sztuczną inteligencję-AI

17 czerwca 2024
UE stawia na sztuczną inteligencję-AI

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC), aby rozszerzyć jego cele o rozwój i eksploatację "fabryk AI". Fabryki sztucznej inteligencji to podmioty, które zapewniają infrastrukturę usług superkomputerowych AI. Zmienione rozporządzenie sprawi, że zdolności UE w zakresie obliczeń superkomputerowych będą mogły dalej korzystać z innowacyjnych europejskich przedsiębiorstw typu start-up i MŚP, które będą mogły trenować swoje modele sztucznej inteligencji i rozwijać swoje projekty. Jest to ostatni krok w procedurze decyzyjnej.

Aby konkurować na arenie międzynarodowej, Europa musi być liderem w wyścigu technologii sztucznej inteligencji. Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych naukowców, przedsiębiorstwa typu start-up i MŚP w potężne narzędzia do opracowywania najnowocześniejszych projektów w zakresie sztucznej inteligencji w UE.

Willy Borsus, wiceprzewodniczący i minister gospodarki, handlu zagranicznego, badań naukowych i innowacji, gospodarki cyfrowej, planowania przestrzennego i rolnictwa Walonii

Superkomputery dla sztucznej inteligencji

Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC będzie promować i eksploatować fabryki sztucznej inteligencji, które powinny obejmować superkomputer AI, powiązane centrum danych i usługi w zakresie obliczeń superkomputerowych ukierunkowane na sztuczną inteligencję. Działania objęte fabrykami sztucznej inteligencji będą otwarte dla użytkowników publicznych i prywatnych, z doraźnymi warunkami dostępu dla przedsiębiorstw typu start-up oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Podmioty przyjmujące fabryki sztucznej inteligencji będą uprawnione do otrzymania unijnego wsparcia finansowego na pokrycie do 50 proc. kosztów nabycia superkomputerów AI i do 50 proc. kosztów ich eksploatacji. Superkomputery AI będą wykorzystywane głównie do opracowywania i testowania modeli, aplikacji i rozwiązań szkoleniowych AI.

Następne kroki

Po dzisiejszym przyjęciu przez Radę akt ustawodawczy został przyjęty. W najbliższych dniach nowelizacja rozporządzenia zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później.

Tło

Wspólne przedsięwzięcie EuroHPC zostało utworzone w 2018 r. w celu koordynowania działań na rzecz uczynienia z Europy światowego lidera w dziedzinie obliczeń superkomputerowych. Do tej pory głównymi celami wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC było rozwijanie, wdrażanie, rozszerzanie i utrzymywanie unijnego ekosystemu infrastruktury obliczeń superkomputerowych, obliczeń kwantowych i danych, promowanie jego wykorzystania, wspieranie rozwoju komponentów, technologii i wiedzy w zakresie systemów obliczeń superkomputerowych oraz wspieranie rozwoju umiejętności obliczeniowych na potrzeby europejskiej nauki i przemysłu. Od momentu utworzenia Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC zakupiło dziewięć superkomputerów zlokalizowanych w całej Europie.

W dniu 24 stycznia 2024 r. Komisja zaproponowała rozporządzenie zmieniające obecne ramy prawne (rozporządzenie Rady (UE) 2021/1173), wprowadzając dodatkowy cel wspólnego przedsięwzięcia: wspieranie rozwoju ekosystemu sztucznej inteligencji w UE poprzez rozwój i eksploatację fabryk sztucznej inteligencji. 23 maja państwa członkowskie osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie tej zmiany.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę