MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE – rzepak wspierany przez drożejącą soję

27 stycznia 2017
UE – rzepak wspierany przez drożejącą soję

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na luty’2017 roku w ciągu ubiegłego tygodnia ponownie umocnił wartość tym razem o 1,5% do 420,8 Euro/t wobec 418 Euro/t (+0,7%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 2,8 Euro/t). Czwartkowe notowania znalazły się powyżej dotychczas rekordowej ceny kontraktu lutowego z 15 grudnia 2016 roku (419,8 Euro/t). Rynek jest rozchwiany, a rzepak nieco stracił impet jakkolwiek wspierała go drożejąca soja.

Utrzymuje się napięty bilans rzepaku w UE, w bieżącym sezonie 2016/17 na skutek zeszłorocznych zbiorów, które wg najnowszych danych znalazły się na poziomie około 20,1 mln ton (-10%). W obecnym sezonie przewiduje się zapotrzebowanie na importowany rzepak w Unii na poziomie 3,9 mln ton.

Wzrosła podaż eksportowa rzepaku z Australii (dzięki lepszym niż się spodziewano zbiorom) skąd będzie pochodzić największy import do Unii. Ten wzrost dostępności surowca na rynkach międzynarodowych jest czynnikiem, który może tłumić silniejszy wzrost cen rzepaku w UE. Na rynku rzeczywistym przez tydzień podrożały surowce oleiste oraz śruty, które cechowała największa dynamika wzrostów.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec’2017 mocno zwyżkowała z 502,3 CAD/t do 518,4 CAD/t (przed 2 tyg. 503,6 CAD/t) wspierana osłabieniem wartości dolara kanadyjskiego (co zwiększa nadzieje na wzrost popytu eksportowego) oraz ograniczoną sprzedażą przez farmerów liczących na podrożenie surowca.

Na giełdzie towarowej w Chicago marcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia mocno zwyżkował z 382,2 USD/t do 393,2 USD/t (przez 2 tyg. wzrost o 21,2 USD/t) głównie pod wpływem wieści z Argentyny o permanentnych deszczach, które mogą zagrozić zbiorom soi tego trzeciego jej producenta na świecie. W ostatnią środę (18 stycznia br.) marcowy kontrakt zwyżkował do poziomu najwyższego od 6 miesięcy, ale w czwartek uczestnicy rynku realizowali zyski i notowania osłabły.

Dalszy kierunek zmian cen zależał będzie przede wszystkim od prognoz materializacji zbiorów w Ameryce Południowej, co mogłoby w pewnym stopniu osłabić silne czynniki fundamentalne tj. wielka globalna produkcja soi (w tym USA) w bieżącym sezonie.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę