aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE "reguluje" rynek opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR)

4 marca 2024
UE "reguluje" rynek  opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR)

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów rozmów trójstronnych w sprawie opakowań o uzgodnienie wykonalnego porozumienia dla społeczności rolniczych

Po ponad roku od zaproponowania przez Komisję rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) Parlament i Rada zamierzają osiągnąć porozumienie międzyinstytucjonalne w tej sprawie w poniedziałek 4 marca. Przed tym decydującym spotkaniem Copa i Cogeca uroczyście wzywają negocjatorów do znalezienia wyważonych kompromisów, które umożliwią wszystkim sektorom rolnictwa wdrożenie tej rewizji.

Reprezentowani przez nas rolnicy i spółdzielnie rolnicze z zaangażowaniem i stale pracują nad poprawą zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego w swoich metodach produkcji i produktach. W tym celu potrzebują wspierających ram regulacyjnych, które są sprawiedliwe i wykonalne, nie zagrażają bezpieczeństwu produktów i nie uwzględniają specyfiki różnych produktów oraz nie zagrażają rentowności ekonomicznej naszych sektorów.

Jest dla nas jasne, że stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte na posiedzeniu plenarnym w listopadzie 2023 r. zapewnia właściwą równowagę między zapewnieniem, że cele są realistyczne, wykonalne i zrównoważone pod względem środowiskowym.

W przypadku celów dotyczących ponownego użycia i ponownego napełniania nasze sektory, w tym wina, napoje spirytusowe i nabiał, wymagają środków, które nie zagrażają bezpieczeństwu produktów i które uwzględniają, że ponowne użycie butelek wymaga czyszczenia butelek i transportu drogowego, a zatem środków mających znaczący wpływ na środowisko.

W przypadku sektorów owoców i warzyw oraz HORECA konsekwentnie wzywaliśmy do stosowania polityki opartej na dowodach, a nie arbitralnych ograniczeń. W tym miejscu zauważamy, że ograniczenia dotyczące opakowań jednorazowego użytku zaproponowane w rozporządzeniu, któremu sprzeciwia się mandat negocjacyjny Parlamentu, nie są odpowiednie do osiągnięcia zrównoważonej środowiskowo gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przypominamy, że marnowanie żywności ma niszczycielski wpływ na środowisko i że należy chronić bezpieczeństwo żywności.

W dniu 20 lutego Wspólne Centrum Badawcze Komisji opublikowało badanie wpływu porównujące wpływ opakowań jednorazowego użytku na środowisko z opakowaniami wielokrotnego użytku. Wyniki badania nie potwierdzają twierdzenia, że opakowania wielokrotnego użytku poprawiły wpływ na środowisko w porównaniu z opakowaniami jednorazowego użytku.

Wreszcie negocjatorzy muszą mieć na uwadze cel niniejszego rozporządzenia, jakim jest harmonizacja gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jest to niezbędne, aby zapewnić osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym, przewidywalność regulacyjną i funkcjonowanie rynku wewnętrznego, od którego zależą nasze sektory. Mamy wątpliwości co do wysiłków Rady mających na celu umożliwienie państwom członkowskim odstąpienia od zharmonizowanego podejścia w zakresie ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku dla owoców i warzyw lub opakowań wielokrotnego użytku i ponownego napełniania – Copa i Cogeca nie mogą poprzeć takiego wyniku.

W tym kluczowym momencie negocjacji europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze polegają na Parlamencie i Radzie, jeśli chodzi o osiągnięcie wykonalnego porozumienia, które ułatwi odgrywanie kluczowej roli naszych sektorów w gospodarce o obiegu zamkniętym.
***
Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę