Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE - podaż i ceny zbóż w sezonie 2016/17

17 listopada 2016
UE - podaż i ceny zbóż w sezonie 2016/17

Według GUS (szacunek przedwynikowy), zbiory zbóż w Polsce w 2016 r. wyniosły 29,9 mln ton, tj. o około 7% więcej niż rok wcześniej. Produkcję zbóż podstawowych (łącznie z mieszankami zbożowymi) oszacowano na 25,8 mln ton, tj. o ok. 5% więcej niż w ubiegłym roku. Jakość zbóż jest gorsza niż w 2015 roku, na co wpływ miały niekorzystne warunki pogodowe, a zwłaszcza deszcze odnotowane w okresie żniw. Spowodowały one porastanie ziarna i wzrost jego wilgotności.

Żniwa rozpoczęły się w drugiej dekadzie lipca br. Opady utrudniały zbiory w pierwszej połowie sierpnia br., zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. Powierzchnia upraw zbóż na zbiór w bieżącym roku została oszacowana na ok. 7,7 mln ha, w tym zbóż podstawowych na 7,1 mln ha. Największy areał przeznaczono pod pszenicę – 2,3 mln ha oraz pod pszenżyto – 1,3 mln ha. Średnie plony wyniosły 3,87 t/ha, tj. o 4% więcej niż przed rokiem. Zbóż ozimych zebrano łącznie 16,2 mln ton, a jarych 9,2 mln ton.

W bieżącym roku Unia odnotowała gorsze zbiory zbóż w porównaniu do 2015 roku. Według szacunków KE z końca września br., wyniosły one 293,8 mln ton, tj. o 5,4% mniej niż rok wcześniej. W największym stopniu zmniejszyła się produkcja pszenicy miękkiej – o 11,5% do 134,2 mln ton. Spadki zbiorów dotyczyły także takich gatunków jak: jęczmienia (o 1,8% r/r), durum (o 1,9%), sorgo (o 6,2%) oraz pszenżyta (o 10,2%). Natomiast zbiory kukurydzy, żyta i owsa były wyższe niż przed rokiem. Nie najlepiej przedstawia się jakość ziarna zbóż z tegorocznej produkcji – dotyczy to zwłaszcza pszenicy miękkiej.

Jak prognozuje KE, Unia zmniejszy eksport zbóż w sezonie 2016/17. Według KE, wywóz zbóż ogółem jest prognozowany na 37,6 mln ton, w tym pszenicy 25 mln ton (odpowiednio 50,8 mln ton i 32,7 mln ton sezon wcześniej).

W skali globalnej bilans zbóż jest ponownie „ciężki”. W październikowym raporcie USDA dokonał niewielkich korekt w szacunkach zbiorów zbóż na świecie. Obecne prognozy wynoszą 2 542,49 mln ton. Zbiory pszenicy w skali globalnej są szacowane na 744,44 mln ton, nieznacznie tylko mniej niż we wrześniowym raporcie. Oznacza to poziom produkcji tego gatunku o 1,3% wyższy niż sezon wcześniej. W przypadku zbóż paszowych dokonano natomiast ujemnej korekty – o ok. 5 mln ton do 1 314,8 mln ton.

Zbiory kukurydzy na świecie zostały oszacowane na 1 025,7 mln ton, tj. o ok. 1 mln ton mniej niż w raporcie z września br., jednak w porównaniu do poprzedniego sezonu oznacza to wzrost produkcji o blisko 7% w ujęciu sezon do sezonu. Ujemne korekty zbiorów dotyczyły następujących krajów: USA – z 383,4 mln ton do 382,5 mln ton, UE – z 61,15 mln ton do 60,28 mln ton oraz krajów południowo-wschodniej Azji – łącznie z 28,8 mln ton do 28,26 mln ton. Natomiast dodatnich rewizji dokonano przede wszystkim dla Brazylii – z wcześniejszych 82,5 mln ton do 83,5 mln ton.

Prognozy dla Ukrainy zostały utrzymane w poprzedniej wysokości, tj. 26 mln ton. Na podkreślenie zasługują szacunki rekordowej produkcji kukurydzy w USA, pomimo ostatnich stosunkowo niewiel-kich korekt. Tegoroczne zbiory będą o 10,7% wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem. Pomimo wysokiego eksportu prognozowanego na 47,4 mln ton oraz wzrostu zużycia wewnętrznego kukurydzy, Stany odnotują znaczny przyrost zapasów tego gatunku na koniec sezonu - do 58,94 mln ton – tj. do poziomu najwyższego w okresie ostatnich piętnastu sezonów.

Bieżący sezon w skali świata będzie w dalszym ciągu charakteryzować się wysoką podażą zbóż i niskim poziomem ich cen. W najbliższych tygodniach presja podażowa związana z rosnącą dostępnością kukurydzy z nowych zbiorów będzie coraz większa, dotyczy to przede wszystkim USA. Zbiory kukurydzy na świecie będą rekordowo wysokie – ponad miliard ton – co będzie miało duży wpływ na kształtowanie się cen całego segmentu paszowego. W przypadku pszenicy duże znaczenie odgrywać będzie jakość ziarna. Pszenica o wysokich parametrach jakościowych będzie droga, a jej ceny mogą się nawet umacniać, natomiast ceny pszenicy paszowej będą stosunkowo niewygórowane. Biorąc pod uwagę nie najlepszą jakość unijnej pszenicy z tegorocznej produkcji (zwłaszcza we Francji), należy spodziewać się większego udziału pszenicy jakości paszowej niż rok wcześniej. Konkurencja w eksporcie zbóż będzie bardzo ostra, w szczególności ze strony dostawców z rejonu Morza Czarnego, które odnotowały bardzo dobre wyniki tegorocznych zbiorów (Rosja – rekordowe).

FAMMU/FAPA, Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę