Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

UE obniża szacunki zbiorów pszenicy i kukurydzy

3 października 2023
UE obniża szacunki zbiorów pszenicy i kukurydzy

Komisja Europejska obniżyła swoje szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów pszenicy i kukurydzy w Unii Europejskiej, ale zrewidowała ogólną prognozę podaży zbóż, ponieważ gwałtownie zwiększyła oczekiwany import.

Produkcję pszenicy konwencjonalnej lub miękkiej w UE szacuje się na 125,3 mln ton, w porównaniu z 126,1 mln ton prognozowanych miesiąc temu i obecnie nieco poniżej zeszłorocznych zbiorów wynoszących 125,7 mln ton.

Komisja obniżyła również prognozę produkcji kukurydzy do 59,8 mln ton z 61,7 mln ton prognozowanych miesiąc temu, chociaż pozostała ona znacznie powyżej zeszłorocznych zbiorów wynoszących 52,1 mln ton.

Jeśli chodzi o import, prognozowany import pszenicy miękkiej do UE w sezonie 2023/24. wzrosła do 6,5 mln ton z 4 mln, podczas gdy prognozowany import kukurydzy do UE w sezonie 2023/24. wzrosła z 17 mln ton do 20 mln ton.

Wyższe prognozy dotyczące przywozu zmusiły Komisję do zwiększenia prognozy dotyczącej końcowych zapasów pszenicy miękkiej na lata 2023/24. – do 17,8 mln ton z 16,3 mln ton w ubiegłym miesiącu – i kukurydzy – do 17,8 mln ton z 17,3 mln ton.

Komisja obniżyła szacunki tegorocznych zbiorów jęczmienia o 200 tys. ton. ton do 48,4 mln ton, czyli mniej niż w ubiegłym roku 51,5 mln ton.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: APK-aInforrm


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę