Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak, na maj’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia był dość stabilny, bowiem stracił 0,1% wartości do 397,8 Euro/t wobec 402 Euro/t przed dwoma tygodniami (dwutygodniowy spadek o 1,1%). Przez 14 dni ceny rzepaku wahały się poniżej psychologicznej granicy 400 Euro/t.
Dane o ogromnej podaży surowców oleistych na czele z soją „dusiły” notowania rzepaku, natomiast czynnikiem wsparcia w bieżącym tygodniu było umocnienie cen Canoli w Kanadzie. Prognozy letnich zbiorów rzepaku w UE przewidują wg różnych źródeł wzrost produkcji pomiędzy 21,4 a 22,6 mln ton wobec około 20 mln ton rok wcześniej, co oznaczałoby wzrost podaży.
Na rynku rzeczywistym w odpowiedzi na wielką podaż soi i śruty sojowej staniały surowce oleiste oraz śruty. Na silne spadki cen oleju palmowego wpłynęły redukcje cen kontraktów terminowych na ten olej w Kuala Lumpur (Malezja), które znalazły się na najniższym poziomie od 8 miesięcy. Popyt na oleje roślinne jest ograniczony ze względu na niskie ceny ropy oscylujące wokół 50 USD za baryłkę.
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie w ostatnim tygodniu Canola w kontrakcie na maj’2017 tym razem mocno podrożała 5% do 519,6 CAD/t (wobec 485,7 CAD/t przed 2 tyg.) tj. do wartości najwyższej od miesiąca wspierana przez obawy, że śnieżna pogoda na kanadyjskich preriach zaszkodzi rzepakowi.
W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia stracił wartość 0,1% do 347,9 USD/t tj. (przez 2 tyg. nieznaczny wzrost o 0,6% tj. o 2 USD/t). Na notowania soi wpływały informacje o spowolnieniu eksportu soi z USA oraz brazylijskie szacunki zbiorów w sezonie 2016/17, które Abiove nieznacznie zwiększył ze 107,3 do 110,7 mln ton. Potwierdza to kwietniowe prognozy USDA, które zakładają 111 mln ton. Z drugiej strony pojawiły się obawy o poziom zbiorów soi w Argentynie na skutek deszczy i podtopienia pól uprawnych, co wspierało notowania.
Jednak presja na cenę pod wpływem ogromnej podaży soi z Ameryki Południowej oraz perspektyw rekordowych zasiewów soi w USA w br. mimo wahań była kontynuowana. Zatem minorowe nastroje dla soi rzutują na globalny rynek oleistych.
FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł