europejskie forum rolników 2025

UE musi zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI)

6 listopada 2024
UE musi zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI)

Sztuczna inteligencja (AI):

Rada Europy zatwierdza konkluzje wzmacniające ambicje UE w sprawie sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) mającego na celu wzmocnienie ambicji UE w zakresie sztucznej inteligencji, w szczególności poprzez poprawę zarządzania i zapewnienie zwiększonych, bardziej ukierunkowanych inwestycji w tej dziedzinie.

Rada zgadza się z wnioskiem Trybunału, że UE musi zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję i ułatwić dostęp do infrastruktury cyfrowej, aby stać się konkurencyjnym podmiotem o globalnym wpływie, przyjąć wiodącą rolę w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji, wspierać talenty i stworzyć ekosystem doskonałości i zaufania.

Ponadto Rada podkreśla, że wpływ systemów sztucznej inteligencji na środowisko, obliczenia o wysokiej wydajności i możliwe rozwiązania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej, a także zapewnienie niezawodnego łańcucha dostaw sprzętu, są ważnymi czynnikami, które należy również wziąć pod uwagę w polityce dotyczącej sztucznej inteligencji.

Rada zgadza się również z Trybunałem, że ścisła współpraca i współdziałanie z państwami członkowskimi i organizacjami międzynarodowymi, z myślą o maksymalizacji wpływu inwestycji na szczeblu unijnym i krajowym, przy jednoczesnym wykorzystaniu synergii, jest kluczowym elementem zapewniającym globalne przywództwo UE w dziedzinie sztucznej inteligencji i jej pozycję jako punktu odniesienia w zarządzaniu sztuczną inteligencją.

W związku z tym Rada zwraca się do Komisji o zintensyfikowanie regularnej wymiany informacji z Radą i jej odpowiednimi organami przygotowawczymi w celu wsparcia strategicznego zaangażowania UE na forach międzynarodowych i współpracy z partnerami. Wreszcie, rozumiejąc, że sztuczna inteligencja może zwiększyć konkurencyjność Europy, jeżeli wyniki projektów badawczo-rozwojowych będą komercjalizowane lub wykorzystywane bezpośrednio lub pośrednio, Rada zgadza się z Trybunałem co do potrzeby określenia wymiernych celów i wskaźników skuteczności działania.

Rada dodaje jednak, że takie wskaźniki powinny być opracowywane ostrożnie, bez uszczerbku dla ogólnego celu projektów, w sposób, który nie nakładałby dodatkowych obciążeń na beneficjentów, państwa członkowskie i podmioty wdrażające.

Informacje ogólne

W dniu 29 maja 2024 r. Trybunał opublikował raport specjalny zatytułowany "Ambicje UE w zakresie sztucznej inteligencji - silniejsze zarządzanie i zwiększone, bardziej ukierunkowane inwestycje niezbędne w przyszłości", który zawiera dogłębną ocenę skuteczności kilku działań Komisji w latach 2018-2023, w tym polityki wspierania badań i innowacji w zakresie sztucznej inteligencji (2018-2022) oraz inicjatyw regulacyjnych (2023). Trybunał podkreśla, że unijne ramy koordynacji i regulacji inwestycji UE w sztuczną inteligencję są w toku, a koordynacja i ocena Komisji z państwami członkowskimi przyniosły ograniczone skutki.

ETO zauważa również, że wdrażanie przewidzianych czynników umożliwiających innowacje w zakresie sztucznej inteligencji jest w toku i że nawet jeśli Komisja zwiększyła finansowanie badań i innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji, takie wsparcie finansowe nie ma skutecznych ram monitorowania wyników.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: consilium.europa.eu


POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę