UE wyznaczyła sobie ambitne cel, by do 2030 r. Europa stała się najlepiej połączonym kontynentem, tak aby każdy mógł korzystać z możliwości, jakie daje transformacja cyfrowa.
Centralnym elementem tych działań jest unijna polityka w zakresie konektywności, która ma na celu harmonizację przepisów w celu wspierania i rozbudowy sieci w całej UE. Cele te są częścią szerszych celów UE w ramach cyfrowej dekady, których celem jest zapewnienie europejskiego gospodarstwom domowym dostępu do szybkiego internetu do 2025 r. i łączności gigabitowej do 2030 roku r.
Jedną z najbardziej udanych inicjatyw jest WiFi4EU. Promuje bezpłatny dostęp do Wi-Fi dla obywateli w przestrzeniach publicznych, takich jak parki, skwery, budynki użyteczności publicznej, biblioteki, ośrodki zdrowia i muzea. Inicjatywa ta, dysponująca ponad 90 000 punktów dostępu w całej Europie, ma szczególny wpływ na regiony oddalone i o słabo rozwiniętej infrastrukturze. Na wyspie Patmos w Grecji zapewnią mieszkańcom i turystom niezawodny dostęp do Internetu, umożliwiając im pozostanie w kontakcie z resztą świata. Jak na Gwadelupie, najbardziej oddalonym regionie UE, wdrożenie WiFi4EU wywarło pozytywny wpływ na codzienne życie turystów i mieszkańców. Wzmocniła dostęp do edukacji cyfrowej i biznesu.
UE rozwija inne inicjatywy w zakresie łączności, takie jak wdrażanie sieci światłowodowych i sieci 5G, które stworzą znaczące możliwości gospodarcze, umożliwią innowacje i wesprą transformację cyfrową. Ponadto instrument "Łącząc Europę" – instrument "Łącząc Europę" – technologie cyfrowe nadal wspiera strategiczne projekty, które zapewniają solidną i bezpieczną infrastrukturę cyfrową w całej Europie.
Dzięki temu inicjatywom UE nie tylko poprawia konektywność, ale także promuje najnowocześniejsze technologie oraz zapewnia, aby usługi cyfrowe były dostępne i przystępne cenowo we wszystkich regionach, torując drogę do bardziej połączonej i odpornej cyfrowo Europy.
oprac, e-mk, ppr.pl