Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UE: 165 mln euro na zwalczanie chorób zwierząt

13 lutego 2017
UE: 165 mln euro na zwalczanie chorób zwierząt
PAP / Michał Zieliński

Około 165 mln euro przeznaczy w tym roku Unia Europejska na walkę z chorobami zwierząt oraz chorobami odzwierzęcymi, z czego 9,6 mln euro na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń i ok. 2 mln euro na walkę z ptasią grypą.

Część ze 165 mln euro trafi także na wspieranie badań nad szkodnikami roślin - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), monitorująca zagraniczne rynki rolne.

150 mln euro trafi na realizację 131 programów weterynaryjnych obejmujących monitorowanie, kontrolę oraz zwalczanie chorób zwierząt. Najwięcej pieniędzy, blisko 56 mln euro, zostanie przeznaczonych na finansowanie programów walki z gruźlicą bydła. 9,3 mln euro przeznaczono na walkę z chorobami wywoływanymi przez priony, tj. gąbczastą encefalopatią bydła (BSE), a także trzęsawką owiec. Na zwalczanie brucelozy bydła asygnowano 9,6 mln euro, brucelozy owiec i kóz - 9,4 mln euro, a na walkę z wścieklizną - blisko 25 mln euro.

Na zwalczanie tzw. choroby niebieskiego języka (wirusowa choroba przeżuwaczy) jest ok. 8 mln euro; z klasycznym pomorem świń oraz afrykańskim pomorem świń - odpowiednio ok. 2 mln euro oraz 9,6 mln euro, natomiast na zwalczanie ptasiej grypy u drobiu i dzikich ptaków - ponad 2 mln euro.

Ponadto, Unia przeznaczy prawie 19 mln euro na walkę z chorobami odzwierzęcymi (zoonozami), takimi jak salmonelloza u kur hodowlanych i niosek, a także brojlerów i indyków.

Unia dofinansuje programy zwalczania chorób zwierzęcych w wysokości 50 proc., z możliwością podniesienia pokrycia kosztów do 75 proc. lub 100 proc. w przypadku nadzwyczajnych sytuacji.

W tym roku w budżecie naszego kraju na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt zarezerwowano 272 mln euro. W Polsce zwalczanych jest z urzędu ok. 40 chorób zwierząt.

Choroby zwierząt, które pociągają za sobą największe straty materialne dla ich hodowców to afrykański pomór świń (ASF) oraz ptasia grypa. Dotychczas w Polsce stwierdzono 23 ogniska ASF u świń oraz 44 ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę