Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Uczymy, troszczymy się i dbamy o ekosystem – Miedziowe Pszczoły

13 sierpnia 2023
Uczymy, troszczymy się i dbamy o ekosystem – Miedziowe Pszczoły

Zrównoważone korzystanie z zasobów, dbanie o ekosystem, wspomaganie środowiska naturalnego – KGHM rozwija program ekologiczny „Miedziowe Pszczoły”.  Tysiące tych pożytecznych owadów zamieszka w „miedziowych” pasiekach przy oddziałach KGHM. Od ubiegłego roku ule stoją przy szybie Zakładów Górniczych Lubin w Rynarcicach.

Pszczoły są niezbędne do prawidłowego działania ekosystemu. Aby wspomóc ten gatunek, w ramach swojej działalności CSR, KGHM przygotował program promujący pszczelarstwo. W planie są konkretne działania, a efektem ma być zwiększenie liczebności tych pożytecznych owadów. Na zielonych terenach w pobliżu hut i szybów kopalni stanie w sumie 15 uli, a w nich już wkrótce zamieszka tysiące miedziowych pszczół.

Ekologia jest jednym ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM. Celem naszych działań jest również inspirowanie pracowników Grupy Kapitałowej czy mieszkańców Zagłębia Miedziowego do angażowania się w akcje na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Można to robić m.in.  poprzez zakładanie pasiek czy łąk kwietnych. Ulami przy oddziałach miedziowej spółki będą się zajmować wolontariusze, nasi pracownicy – pszczelarze – powiedział Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu do spraw aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A., p.o. wiceprezesa zarządu do spraw rozwoju KGHM.

Przed uruchomieniem pasiek przedszkolaki z Lubina i dzieci pracowników KGHM pomalowały ule, które najpierw staną przy Zakładzie Hydrotechnicznym, Hucie Miedzi Cedynia i Hucie Miedzi Legnica.

Ekologicznie w Grupie KGHM

W ramach ekologicznego projektu KGHM już od roku działają pasieki przy obiektach należących do Polskiej Grupy Uzdrowisk. Są to stanowiska przy rozlewni wody Staropolanka w Uzdrowiskach Kłodzkich i w pobliżu kopalni borowiny w uzdrowisku Połczyn-Zdrój. Miód z tamtejszych rodzin pszczół trafia m.in. do pacjentów uzdrowisk. 

Uczymy najmłodszych

Program Miedziowe pszczoły to także inicjatywy edukacyjne i promujące pszczelarstwo. Jak to jest być pszczołą? Jak wyglądają ule i jak powstaje miód? To atrakcje przygotowane na warsztaty i spotkania planowane m.in. wśród najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego.

Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny, które wymagają tego do rozprzestrzeniania się i rozwoju. Zapylanie przynosi korzyść w postaci jedzenia. Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90% żywności na całym świecie

Strategiczny kierunek

Dbałość o ekologię to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju KGHM. Działania proekologiczne są wpisane w takich dokumentach KGHM jak: Polityka Środowiskowa, Polityka Klimatyczna i Polityka Praw Człowieka. Celem Spółki jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Przybliżają nas do tego ogromne projekty proekologiczne. Wśród najważniejszych są nasadzenia i zalesiania, od lat prowadzi KGHM. Tylko w 2022 roku KGHM posadził ponad 600 tys. drzew. Fani ornitologii znają natomiast sokoły gniazdujące na jednym z kominów Huty Miedzi Głogów.

 

oprac, e-mk, ppr.pl, źródło i fot: KGHM


POWIĄZANE

W Biedronce możliwe jest zrobienie zakupów i uzyskanie cyfrowego e-paragonu fisk...

Kradzież mocy obliczeniowej to zjawisko, o którym słyszy się dość rzadko. Tymcza...

iTPS, czyli Instalacja zintegrowanego systemu (Integrated Total Packaging Soluti...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę