Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego - jaka polisa?

20 kwietnia 2020
Ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego - jaka polisa?

Zakup mieszkania, domu czy samochodu często wymaga od nas wzięcia kredytu. Najczęściej nie są to małe pieniądze, zatem zobowiązujemy się wobec banku na długie lata. W takich sytuacjach banki coraz częściej wymagają od nas dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy.


Mamy do wyboru kilka możliwości, zatem warto wiedzieć jaki mamy wybór jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Dzięki temu zaoszczędzimy i unikniemy zakupu produktu, który niewiele nam zapewni.


Na czym polega zabezpieczenie kredytu polisą?


Zaciągnięcie kredytu np. mieszkaniowego nie jest prostym procesem. Musimy przejść wiele etapów weryfikacji i formalności, by bank udzielił nam pożyczki. W sytuacji, gdy nasz dług będzie wiązał nas z bankiem na 15, 20 czy 30 lat – bardzo często pojawia się wymóg posiadania ubezpieczenia na życie. 


W pierwszej chwili możemy być zaskoczeni, jednak nie powinno nas to dziwić. Bank, który udziela nam wysokiego kredytu, uwzględnia ryzyko m.in. naszej śmierci na przestrzeni tylu lat zobowiązania. W sytuacji, gdy jesteśmy zabezpieczeni na wypadek poważnej choroby czy urazu ciała – możemy otrzymać z polisy środki, które pomogą nam utrzymać płynność finansową.


Bank może zaoferować nam swój produkt ubezpieczeniowy, dodatkowo w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć więcej o takiej ofercie, by nie podjąć decyzji zbyt pochopnie.


Czy polisa z banku to dobry pomysł?


Ubezpieczenie na życie, które oferuje bank, to najczęściej nie produkt samego banku, a wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym bank współpracuje. Sprzedaż ubezpieczenia zatem przynosi bankowi dodatkowe korzyści finansowe.


Taka polisa, opisana na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-na-zycie-przy-kredycie jest przede wszystkim produktem grupowym, co może oznaczać:


  • niską cenę składki,

  • szeroki zakres ochrony,

  • niską sumę ubezpieczenia,

  • brak możliwości modyfikowania umowy.


Cena oferty musi być oczywiście dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy, a te – z uwagi na zaciąganie kredytu – są dość ograniczone. Składka musi być zatem niewysoka, by klient banku mógł się na nią zdecydować.


Zakres ochrony najczęściej jest szeroki, jednak na to należy zwracać uwagę, ponieważ część banków oferuje wyłącznie produkty chroniące na wypadek śmierci ubezpieczonego.


Suma ubezpieczenia będzie dotyczyła maksymalnie kwoty, którą pożyczamy od banku. Jeżeli zatem bierzemy kredyt na 100 000 zł – suma ubezpieczenia raczej nie będzie wyższa. W tym wypadku może to nie odpowiadać naszym potrzebom, jeżeli zależy nam nie tylko na zabezpieczeniu kredytu, ale również naszych bliskich. 


Minusem takiego rozwiązania jest również brak możliwości zmian w umowie ubezpieczeniowej. Nie możemy zatem ani rozszerzyć ochrony, ani zmniejszyć jej zakresu, jeśli jakiś uznamy za zbędny. Bank oferuje nam gotowy produkt bez możliwości zmian.


Co oferuje indywidualna polisa na życie do kredytu?


Mamy również możliwość zakupu indywidualnej polisy na życie, którą bank powinien uwzględnić. W przypadku takiego rozwiązania mamy wpływ na wszystko: czas trwania ochrony, wysokość sumy ubezpieczenia oraz składki czy zakres ochrony.


Możemy zatem wybrać ubezpieczenie, które zabezpieczy naszych bliskich na wypadek naszej nagłej śmierci, zapewnić sobie ochronę na wypadek zdiagnozowania ciężkiej choroby lub inne trudne, życiowe sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale które mogą wpłynąć na naszą kondycję finansową.


Ważne jest, by przed zawarciem umowy kredytowej, zorientować się w dostępnych ofertach ubezpieczeniowych. Możemy samodzielnie poszukać i porównać polisy i wybrać taki model ochrony, jaki najbardziej będzie nam odpowiadał.

 


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę