europejskie forum rolników 2025

Tysiące bocianów zagościło w przedszkolach i szkołach w całej Polsce

6 lipca 2020
Tysiące bocianów zagościło w przedszkolach i szkołach w całej Polsce

Choć bociany przyleciały do nas już w marcu, to do przedszkoli i szkół w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku. Wszystko dzięki książeczce "Lecą boćki" i konkursowi ogłoszonemu przez fundację ProNatura i Grupę Energa. Bocianie wyzwanie wyzwoliło wśród najmłodszych i ich opiekunów ogromną kreatywność, co potwierdziło skuteczność takiej formy edukacji przyrodniczej. Uczestnicy przesłali prawie tysiąc różnorodnych prac, ukazujących scenki z życia bocianów oraz piękno przyrody wokół ich gniazd. Autorzy najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych zostaną nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki "Lecą boćki".

Bociany są wyjątkowo lubianymi zwierzętami, symbolami polskiej przyrody, nieodzownym elementem sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterami wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność jednak spada, dlatego tak ważne są inicjatywy mające na celu ochronę boćków i ich siedlisk oraz edukację przyrodniczą, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Pomagać temu gatunkowi od lat stara się Grupa Energa, która zabezpiecza tysiące bocianich gniazd montując na słupach energetycznych specjalne platformy, a współpracując z przyrodnikami, pokazuje w jaki sposób każdy z nas może zaangażować się w ochronę tych sympatycznych ptaków. Żeby dotrzeć do najmłodszych i przybliżyć im fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców.



Edukacja przez zabawę, nawet w czasie pandemii

Książeczka "Lecą boćki" wraz z materiałami dydaktycznymi trafiła w formie elektronicznej do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych zwierząt. Udostępnienie książeczki w czasie, gdy większość zajęć tradycyjnych została zawieszona, miała przybliżyć najmłodszym bociany i zainspirować nauczycieli oraz rodziców do rozmów o tych pięknych ptakach i przyrodzie wokół nas. Dla wszystkich chętnych, chcących  przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki ogłoszono też konkursu, w którym zadaniem dzieci było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. Rywalizacja właśnie została zakończona, a dokonania młodych artystów można odnaleźć w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.

Dominika Witkowska, Julian 8Praca Juliana lat 8 z Charbic Górnych

Mimo panującej pandemii, izolacji i szeregu ograniczeń w kontaktach międzyludzkich idea ochrony bocianów okazała się dużym sukcesem, a nauczyciele przedszkoli i klas 0-3 bardzo pozytywnie wypowiadali się o konkursie:

- Bardzo dziękujemy za fantastyczny konkurs, który pozwolił na rozwój kreatywności uczestników oraz uatrakcyjnił czas nauki zdalnej zarówno dzieciom, nauczycielom jak i rodzicom. Była to niesamowita zabawa, która pobudzała inicjatywę zainteresowanych, a przede wszystkim wprowadziła w tajnik wiedzy o bocianach! Ożarów dziękuje i pozdrawia!

- Konkurs bardzo fajny. Bardzo cieszy nas to, że w konkursie mogą wziąć bez problemu zarówno dzieci pełnosprawne, jak też dzieci z zaburzeniami, w tym spektrum autyzmu, bo możliwości było bardzo dużo. Super! :)

- Dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego konkursu, dzięki któremu można przybliżyć i poznać nasze kochane boćki

Przedszkole w Głogówku 10
Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogówku

Wykorzystując nowoczesne media społecznościowe, zarówno dzieci, rodzice, opiekunowie i przede wszystkim nauczyciele znaleźli sposób, by poprzez bocianie sprawy być razem i interpretować wspólnie życie codzienne tego gatunku.  Piosenka „Lecą boćki” doczekała się nowych aranżacji, dodatkowych słów i przepięknych kostiumów. Prace plastyczne pokazały sporo inwencji twórczej, a użyte materiały często zaskakiwały pomysłowością. Od papierowych talerzyków, przez płatki do makijażu po instalacje okienne i trójwymiarowe plastelinowe diaporamy. Duża rozpiętość wieku, mnogość użytych technik oraz zgłoszonych prac sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania.

 - Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny - powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki "Lecą boćki" i przewodniczący jury konkursu. - Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach - dodał.

Monika Chłopicka, FilipPraca Filipa lat 7 z Kutna

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W udział w wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1000 dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców - autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki "Lecą boćki".

Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Praca Kacpra, lat 6Praca Kacpra lat 6 z Niegowy

Dlaczego energetycy pomagają bocianom?

Szacuje się, że 3/4 polskich bocianów jako miejsca lęgowe wybiera słupy energetyczne. Robią to z prostego powodu - łatwiej im tam chronić jaja i młode przed drapieżnikami. Firmy energetyczne, m.in. Grupa Energa, od ponad 25 lat, chcąc zapewnić bezpieczeństwo ptaków i ciągłość dostaw energii dla klientów, wynoszą gniazda na specjalne platformy. Dzięki tym konstrukcjom bociany mogą bezpiecznie doglądać swoje dzieci. Dotychczas Energa zamontowała ich ponad 11,5 tys.

matraszkas
Praca Macieja lat 5 z Mławy

- Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze - powiedział Tomek Królak, ornitolog, pracownik spółki Energa-Operator.  - Wiemy, że liczba bocianów spada dzięki obserwacjom gniazd i danym uzyskiwanym z obserwacji ptaków z obrączkami. Na szczęście dzięki energetykom bociany mogą liczyć przynajmniej na bezpieczne gniazda - dodał.

Agata Lech, Karolinka 7Praca Karoliny lat 7 z Krasocina

Jednak to nie wszystko, co energetyczny koncern robi dla tych pięknych ptaków. Bociany wybrały Energę, dlatego energetycy odwdzięczają się im, dodatkowo edukując i prowadząc z  przyrodnikami z Fundacji Przyrodniczej ProNatura akcje wspierające ochronę boćków w Polsce. 10 lat temu w unikatowym na skalę Europy programie "Energetyczni obrączkarze", dzięki współpracy energetyków z ornitologami, przeszkolono kilkudziesięciu pracowników Energi, którzy następnie oznakowali aż 5 tys. bocianich piskląt. Ornitolodzy mogą dziś śledzić migracje i kondycję polskich bocianów, a dzięki temu lepiej im pomagać. "Energowe" bociany podróżowały po całym świecie, zaobserwowano je np. w Sudanie i w Turcji. Jeden z bocianów po 7 latach od wyklucia w Biskupcu, założył gniazdo 900 km dalej na wschód, aż w rosyjskim Smoleńsku! Co potwierdza obserwacje przyrodników mówiące o tym, że z polskich siedlisk ptaki przenoszą się bardziej na wschód i północ, gdzie łatwiej im znaleźć pożywienie.

Sylwia Mocydlarz, Marysia 7
Praca Marysi lat 7 z Koźmina Wielkopolskiego

Do dziś Energa lokalnie pomaga przy obrączkowaniu i jeśli istnieje taka potrzeba, ornitologom udostępniane są podnośniki. Pomocy służy też powołana z przyrodnikami infolinia 801 BOCIAN (czyli 801 26 24 26) i email bociany@bociany.pl. Fachowcom można zgłaszać nagłe przypadki związane z bocianami, a pracownicy infolinii pomagają rozwiązać sprawę, kierując ją do odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę przyrody.

Wszyscy których interesują informacje nt. życia polskich bocianów oraz sposoby w jakie możemy przyczynić się do ochrony tych pięknych ptaków, mogą odnaleźć je na stronie internetowej www.bociany.pl   oraz blogu przyrodniczym www.dbajopbociany.pl.

Praca Nadii, lat 9Praca Nadii lat 9 z Chęcin

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę