Trzy gminy powiatu bieszczadzkiego - Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne - zagrożone są wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), w związku z wystąpieniem ogniska tej choroby w niewielkiej odległości od granicy Polski z Ukrainą.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek, 29 września "Państwowa Służba Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów poinformowała oficjalnym pismem Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzonym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Choroba wystąpiła u świń w gospodarstwie w miejscowości Grąziowa w rejonie starosamborskim obwodu lwowskiego".
Z uwagi na to, że ognisko choroby wystąpiło w bezpośrednim sąsiedztwie, ok. 4,5 km od granicy z Polską, podjęto środki mające na celu przeciwdziałanie jej przeniesieniu. "Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ustrzykach Dolnych wydał rozporządzenie, w którym wyznaczono obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Obszar ten obejmuje miejscowości trzech gmin powiatu bieszczadzkiego: Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne" – zaznaczyła Waksmundzka-Szarek w komunikacie przekazanym mediom.
Na granicach obszaru zagrożonego przy drogach publicznych umieszczono tablice informujące o sytuacji.
Z terenu trzech bieszczadzkich gmin zakazano wywożenia z gospodarstw świń, produktów pochodzących od świń oraz ich materiału biologicznego. Zakazano też transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach. Nie wolno także organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z rodziny świniowatych.
Na obszarze zagrożonym nakazano oczyszczanie, odkażanie, a w koniecznych przypadkach dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby. Należy tam również zachowywać zasady higieny, niezbędne do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące.
Właściciele świń powinni niezwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie. Rozporządzenie nakazuje utrzymywanie świń, w tym ich karmienie lub pojenie, w sposób zabezpieczający przed dostępem zwierząt dziko żyjących. Zalecono też wyłożenie, przed wejściem do obiektów, w których utrzymywane są świnie, mat dezynfekcyjnych, a także ich utrzymywanie po wyłożeniu w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego.
Dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich nakazano zgłaszanie przypadków padnięć dzików
Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju ponad 100 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 78 w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u świń wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.
Odnotowano też blisko 500 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.
Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.(PAP)
Alfred Kyc