Jedna z największych inicjatyw propagujących ochronę środowiska, szykuje się do kolejnego finału. 29 czerwca w Zakopanem tysiące wolontariuszy wyruszy w góry i pokaże, jak bardzo zależy im na pięknie otaczającej nas przyrody. Udział w ósmej odsłonie projektu Czyste Tatry może wziąć każdy. Wystarczy zarejestrować się za pomocą formularza dostępnego na stronie www.czystapolska.org.pl
Co roku pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego usuwają ze szlaków ok. 40-50 ton śmieci pozostawionych przez turystów. Wiele z nich to tworzywa sztuczne, które rozkładają się setki lat, a zawarte w nich toksyny mogą zatruwać wodę, glebę i powietrze. Inicjatywa Czyste Tatry już od 2012 roku stara się przeciwdziałać pozostawianiu śmieci w górach i uświadamiać, jak ważne jest dbanie o ekosystem. Praca tysięcy wolontariuszy przynosi efekty, o czym świadczy fakt, że zmniejsza się ilość odpadów zbieranych w kolejnych edycjach projektu.
-Podczas finału Czystych Tatr pokazujemy, że każdy może zrobić dla środowiska coś dobrego. Małe codzienne gesty, uważność, rozglądanie się wokół siebie i reagowanie na niewłaściwe zachowania, to najprostsza droga do tego, by zadbać o wspólną przestrzeń. To niezwykle budujące, kiedy co roku przyłącza się do nas tysiące zaangażowanych i świadomych ekologicznie osób. Tworzą oni ogromną społeczność ludzi, wzajemnie mobilizującą się do działania nie tylko przez te dwa czerwcowe dni, ale przez cały rok- mówi Rafał Sonik, Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska
Rejestracja na ósmą edycję Czystych Tatr ruszyła tradycyjnie w Dzień Ziemi, 22 kwietnia. Aby wziąć w niej udział, należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie http://czystapolska.org.pl/rejestracja. Warto zrobić to już teraz, ponieważ na niektórych szlakach TPN wprowadza ograniczenia w liczbie osób.
Jak co roku, wolontariusze mogą liczyć też na wsparcie Jana Niezbędnego. Największy w Polsce ekspert od sprzątania i partner Czystych Tatr od samego początku projektu, wyposaży wszystkich uczestników w niezbędny do walki ze śmieciami sprzęt - biodegradowalne worki oraz rękawiczki. Na ochotników czekają też unikatowe koszulki tegorocznej edycji.
Razem z wolontariuszami na szlaki wyruszą ambasadorzy projektu - popularni aktorzy, sportowcy, gwiazdy kina i telewizji.
-Najlepszy sposób edukacji to dawanie przykładu, a wspólne sprzątanie pokazuje milionom turystów, że ponosimy zbiorową odpowiedzialność za środowisko. Te kilogramy zniesionych śmieci podczas finału najlepiej przemawiają do wyobraźni, z jaką skalą problemu mamy cały czas do czynienia – mówi Ola Kutz, artystka i dziennikarka.
Na unikatowy charakter polskich gór zwraca natomiast uwagę Bartek Jędrzejak, który podróżując po Polsce i świecie ma okazję odwiedzać wiele wspaniałych miejsc. - Tatry, ze względu na swoją majestatyczność, wzbudzają we mnie szczególne emocje. Powinniśmy je bardziej doceniać i chronić przed ingerencją człowieka. Niezwykle ważne jest też uświadamianie innym, jak poważne są konsekwencje każdego pozostawionego papierka. Dlatego Czyste Tatry to bardzo potrzebny projekt– mówi znany prezenter pogody, który od kilku lat aktywnie wspiera inicjatywę.
Ambasadorów będzie można spotkać nie tylko na górskich szlakach, ale też w miasteczku Czystych Tatr zlokalizowanym na Górnej Równi Krupowej, gdzie na uczestników wydarzenia czeka wiele dodatkowych atrakcji. Wszystkie informacje na ich temat będą publikowane na stronie czystapolska.org.pl oraz na profilu facebook/CzysteTatry
Newseria Lifestyle