aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Totalizator Sportowy: rozwój sztucznej inteligencji w branży loteryjnej musi służyć społeczeństwu

21 maja 2024
Totalizator Sportowy: rozwój sztucznej inteligencji w branży loteryjnej musi służyć społeczeństwu

Totalizator Sportowy wspólnie z European Lotteries (EL) - Stowarzyszeniem Loterii Europejskich -zorganizował w Warszawie w dniach 13-15 maja międzynarodowe seminarium dotyczące transformacyjnego potencjału sztucznej inteligencji (AI) w sektorze loteryjnym. „Chcemy wykorzystać sztuczną inteligencję, by rozwijać usługi, które służą dobru społecznemu, m.in. edukacji czy promocji sportu” - mówi Szymon Gawryszczak, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

W EL AI Seminar, seminarium poświęconym strategiom skutecznego wykorzystania AI w celu poprawy doświadczeń graczy, optymalizacji operacji i zarządzania informacją, uczestniczyli przedstawiciele ponad 50 firm i organizacji branży loteryjnej z całej Europy.

„Nie boimy się sztucznej inteligencji. Ten pociąg już pędzi, musimy do niego wsiąść, dlatego zaprosiliśmy naszych partnerów z branży loteryjnej, żeby podzielić się doświadczeniami i rozmawiać o wykorzystaniu AI w rozwoju organizacji, w marketingu, ale przede wszystkim przy organizowaniu odpowiedzialnej gry” - podkreślił Szymon Gawryszczak, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

Współorganizatorem seminarium jest stowarzyszenie European Lotteries - największa i najbardziej reprezentatywna organizacja zrzeszająca licencjonowanych operatorów loterii i gier hazardowych w Europie. EL jest obecna w 39 europejskich krajach i liczy łącznie 70 członków: 50 z UE i 20 spoza UE.

„Członkowie European Lotteries statutowo działają z korzyścią dla społeczeństwa, co oznacza, że zyski są przeznaczane na szczytne cele: kluby sportowe, opiekę zdrowotną, edukację, wszystko, co się z tym wiąże. Tak więc sztuczna inteligencja może pomóc w czynieniu dobra dla społeczeństwa” - zaznaczył Arjan van ’t Veer, sekretarz generalny European Lotteries.

Około połowa dorosłej populacji Europy co roku uczestniczy w grach oferowanych przez członków EL. W 2022 roku firmy i organizacje zrzeszone w EL zapewniły społeczeństwu łącznie ponad 22 mld euro, bezpośrednio wspierając projekty związane ze sportem, dziedzictwem kulturowym, sztuką, opieką zdrowotną, osobami niepełnosprawnymi, edukacją czy nauką.

Totalizator Sportowy pozostaje jednym z filarów finansowania polskiego sportu i kultury. Od 1994 roku tylko z tytułu dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych firma przekazała ponad 20 mld zł na sport i kulturę. Spółka prowadzi także szeroko zakrojony mecenat, finansowany ze środków własnych.

W opinii prof. Aleksandry Przegalińskiej, prorektorki ds. współpracy międzynarodowej i ESR na Akademii Leona Koźmińskiego, ostatnie dwa lata charakteryzują się skokowym rozwojem sztucznej inteligencji i organizacje, które nie zdecydują się na stosowanie AI, można porównać do takich, które 20 lat temu postanowiły nie korzystać z internetu.

Prof. Przegalińska wskazała, że za 5-6 lat nikt nie będzie zastanawiał się nad tym, czy warto zainwestować w rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją i z niej korzystać, tylko wszyscy będą poruszać się w nowej technologicznej rzeczywistości. Zaznaczyła jednak, że to wymaga zarówno od państwa, jak i biznesu, odpowiedzialności w nadawaniu kierunków rozwoju AI.

„To nie jest tak, że technologia ma się swobodnie rozwijać w dowolną stronę, tylko człowiek powinien przykładać do jej wykorzystania wartość i budować takie sposoby korzystania z AI, które będą bezpieczne i zgodne z tym, co najlepsze dla społeczeństwa. Teraz jest taki czas regulacji i ustawiania tych kierunków, a biznes ma w tym dużą rolę” - powiedziała ekspertka.

Zdaniem przedstawiciela European Lotteries rozwój sztucznej inteligencji w sektorze gier hazardowych może wspierać politykę odpowiedzialnej gry i pomagać w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Wymaga jednak, podobnie jak sam hazard, regulacji na poziomie krajowym.

„Polska różni się od Holandii czy Francji pod względem nawyków kulturowych. Mówimy, że rządy krajowe powinny monetyzować i regulować hazard, a co za tym idzie również dbać o to, aby gracze byli chronieni, a nielegalny hazard zwalczany. My jesteśmy od tego, by znaleźć zrozumiałe standardy oraz najlepsze praktyki i móc powiedzieć: >>hej, zrobiliśmy to w Polsce w taki sposób i to zadziałało<<, żeby to rozwiązanie stało się przykładem dla innych krajów” - podkreślił Arjan van’t Veer.

Totalizator Sportowy organizuje gry z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, potwierdzonych przez certyfikat Responsible Gaming przyznany przez European Lotteries oraz World Lottery Association.

„Wykorzystujemy AI m.in. do tego, żeby analizować zachowanie graczy i ostrzegać ich przed niebezpieczeństwami. Korzystanie z rozwiązań sztucznej inteligencji to dla nas bardzo istotny obszar i liczymy na to, że rozmowy w trakcie seminarium przyniosą owoce” - wskazał Szymon Gawryszczak.

 


oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Badania pokazują, że gry wideo są atrakcyjne i skuteczne dla osób w każdym wieku...

W dzisiejszych czasach gry komputerowe stały się integralną częścią rozrywki dla...

Sprzedaż w internecie staje się coraz popularniejsza, a platformy takie jak OLX,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę