Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Tłuszcz mleczny w górę, proszki nadal w dół – wyniki sesji giełdy Global Dairy Trade

18 lipca 2024
Tłuszcz mleczny w górę, proszki nadal w dół  – wyniki sesji giełdy Global Dairy Trade

Podczas sesji giełdy kontraktów terminowych na produkty mleczarskie, która odbyła się 16 lipca br. odnotowano wzrost indeksu giełdy GDT o 0,4% w porównaniu do wyników sprzed dwóch tygodni.  Mimo, że wzrost indeksu jest minimalny, to jest to nadal dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że od sesji, która odbyła się 4 czerwca br. dotychczas notowano jedynie spadki wartości tego indeksu.

W porównaniu do poprzedniej sesji giełdy z 2 lipca br. kupujący zrewidowali swoje prognozy co do cen masła (średnia cena kontraktu wzrosła o 0,8%, poprzednio spadek o 10,2%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (średni wzrost o 4%, poprzednio spadek o 10,7%) oraz sera Cheddar (wzrost o 6,2%, poprzednio spadek o 6,7%). Nadal jednak spadają ceny PMP (spadek o 1,6%, poprzednio spadek o 4,3%) i OMP (spadek o 1,1%, poprzednio spadek o 6,1%).

Warto zauważyć, że największe zmiany dotyczą wartości kontraktów, których termin zapadalności mija 24 sierpnia br. – w przypadku bezwodnego tłuszczu mlecznego odnotowano wzrost o 9,6% w stosunku do poprzedniej sesji, a w przypadku masła cena sierpniowego kontraktu wzrosła o 10,7%. Nie oznacza to jednak, że nagle pod koniec sierpnia ceny tłuszczów mlecznych na rynku światowym wzrosną, tak samo jak poprzednie spadki notowań kontraktów nie oznaczały spadków cen masła. Giełdę GDT i zmiany wartości jej indeksu, jak też cen poszczególnych kontraktów można traktować jako pewien wskaźnik trendów długoterminowych.

Ceny masła notowanego na GDT mimo istotnych wahań, utrzymują się w trendzie wzrostowym od mniej – więcej sierpnia 2023r. – podobnie w Polsce. W przypadku OMP w Polsce notuje się spadki cen tego produktu nawet od kwietnia 2022 roku, podobnie na giełdzie GDT. Podobnie zachowują się średnie ceny unijne tych produktów.

Pozostaje jednak pytanie, czy aktualne wzrosty cen tłuszczów mlecznych i spadki cen proszków to chwilowe wahanie czy element dłuższego trendu? Dane z aktualnej sesji giełdy GDT wskazują, że kupcy nie są pewni  co do kierunku zmian cen. W zależności od daty zapadalności kontraktu, ceny będą nieco wzrastać lub nieco spadać. O ile w przypadku OMP jest bardziej prawdopodobnym, że nie nastąpi w najbliższym czasie jakaś istotna wolta na rynku, to brak jednoznacznego wskazania na rynku tłuszczów mlecznych może sugerować, że kupujący czekają na dodatkowe dane takie jak wielkość produkcji, czy warunki pogodowe, ale również być może na decyzje polityczne – np. chińskie embargo lub cła retorsyjne na produkty spożywcze z UE, w związku z niedawną decyzją UE w sprawie ceł na chińskie samochody elektryczne.

 

oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło: Komunikat prasowy ZPPM


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę