Testowanie maszyn zielonkowych jest ograniczone do sezonu trwającego kilka miesięcy w roku, co może mieć wpływ na małą ilość zebranych danych, a ostatecznie na jakość maszyny. Sprawdźmy, jak firma CLAAS – jeden z liderów w tym segmencie – testuje prototypy maszyn do zbioru pasz.
W jednym z najnowocześniejszych centrów produkcyjno-konstrukcyjnych grupy CLAAS, zlokalizowanym w Bad Saulgau w południowych Niemczech, powstają maszyny zielonkowe. Firma testuje je nieprzerwanie przez 12 miesięcy w roku.
Jednym z elementów składających się na światowy sukces CLAAS jest ciągłe dążenie do doskonalenia i usprawniania maszyn znajdujących się w ofercie firmy. Dzięki przejęciu fabryki maszyn rolniczych Josef Bautz w 1969 r. rozszerzono asortyment produktów o maszyny zielonkowe.
Wymagające testy w Bad Saulgau i Nowej Zelandii
W centrum produkcyjno-konstrukcyjnym w Bad Saulgau firma CLAAS poddaje swoje maszyny zielonkowe rygorystycznym testom przez okres od 5 do 10 lat – w zależności od modelu. W ciągu tego procesu każdy model testowany jest nawet na dziesiątkach tysięcy hektarów. Dzięki symulacji obciążeń, na które maszyny narażone są podczas pracy w polu, wykorzystaniu ich w specjalnych testowych gospodarstwach czy badaniom przeprowadzanym na torach testowych działanie tych maszyn weryfikowane jest na każdym etapie produkcji – począwszy od modeli funkcjonalnych, przez prototypy, aż po produkcję seryjną.
– Dzięki drugiemu centrum testowemu zlokalizowanemu w Nowej Zelandii wieloletnie testy maszyn zielonkowych firmy CLAAS trwają nieprzerwanie przez dwanaście miesięcy każdego roku. Oprócz tego maszyny są oczywiście sprawdzane na rynkach, na których później będą oferowane – mówi Paweł Baurycza, Product Manager z CLAAS Polska.
Od 2017 r. w centrum w Bad Saulgau znajduje się bardzo nowoczesny tor testowy. Tak rozwinięte i zaawansowane procesy i technologie wyróżniają markę na tle branży – również z powodu możliwości nieprzerwanej pracy maszyn przez cały rok na polach testowych w Nowej Zelandii.
Dalszy rozwój nowoczesnego centrum produkcyjno-konstrukcyjnego w branży
Centrum w Bad Saulgau zatrudnia blisko 700 pracowników i zajmuje obecnie ponad 170 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej, choć już w najbliższym czasie planowane jest jej powiększenie. Centrum ma 5 linii produkcyjnych, na których rocznie zużywa się około 30 tys. km drutu spawalniczego i maluje ponad 80 tys. elementów maszyn o łącznej powierzchni 65 tys. m kw. Co więcej, linia produkcyjna belek tnących MAX CUT, wykonująca ponad 1,8 mln połączeń skręcanych, jest w całości skomputeryzowana.
Relacja z klientem jest motywacją do najbardziej wymagających testów
Najważniejsze elementy w filozofii marki CLAAS to ciągły i bliski kontakt z klientami oraz dostarczanie maszyn, które będą miały najwyższą na rynku jakość i wytrzymałość.
– Innowacje, głowa otwarta na nowości, uważne wsłuchiwanie się w głos klientów i ich potrzeby. To główne motywacje do poszukiwania rozwiązań szybszych, łatwiejszych, nowatorskich, słowem: lepszych. Dzięki tak zaawansowanemu procesowi testów jest to możliwe – dodaje Paweł Baurycza. – Zachęcam do sprawdzenia strony „Pokazy CLAAS. Zanim kupisz – przetestuj". Gdzie możemy dowiedzieć się o możliwości organizacji specjalnych pokazów polowych – komentuje dalej.
Analizując różne marki przed zakupem maszyny zielonkowej, należy przyjrzeć się, jak producent dba o dopracowanie konstrukcji do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Mimo to przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej przetestować maszynę na swoim polu.
Poznaj fabrykę maszyn do zbioru pasz CLAAS w Bad Saulgau:
https://www.youtube.com/watch?v=yhll9k_r0uc
infowire.pl