Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek rozporządzenie upoważniające kraje UE do przedłużenia w tym roku terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca - poinformował resort rolnictwa.
Krajowe rozporządzenie przedłużające termin do 15 czerwca br. podpisał w poniedziałek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Rozporządzenie ma we wtorek być opublikowane. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 16 maja.
Zgodnie z unijnym prawem, wnioski o dopłaty bezpośrednie co roku są zbierane do 15 maja. Po czym następuje ich weryfikacja, a wypłaty rozpoczynają się od 1 grudnia i trwają do 30 czerwca następnego roku.
Przedłużony termin składania wniosków dotyczy zarówno dopłat bezpośrednich, jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych).
Do 15 czerwca br. rolnicy będą również mogli dokonywać zmian we wniosku bez żadnych sankcji. O wydłużenie terminu prosiła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych, ze względu na to, że część rolników ma kłopoty z wypełnieniem elektronicznego wniosku.
W tym roku po raz pierwszy ARiMR przyjmuje wnioski tylko przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Do 13 maja rolnicy złożyli ponad 650 tys. wniosków przez Internet. Najwięcej jest ich w województwach mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.
Wcześniej ok. 430 tys. rolników z tzw. małych gospodarstw złożyło oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok, w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich.
Oznacza to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zebrała ok. 1 mln 100 tys. wniosków. W ub.r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się ok. 1 mln 340 tys. osób.
Anna Wysoczańska (PAP)