Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tatrzański Park Narodowy zakupił cenne przyrodniczo grunty położone u podnóża Tatr na Wyżniej Palenicy Pańszczykowej oraz Polanach Lichajówki i Błociska.
„Wykup gruntów nastąpił od prywatnych właścicieli. Tatrzański Park Narodowy (TPN), którego teren obejmował wykupione działki, skorzystał tutaj z prawa pierwokupu. Są to cenne przyrodniczo tereny obejmujące bory świerkowe, które stanowią ostoję dla zwierząt takich jak wilki, niedźwiedzie, rysie” – powiedziała PAP Magdalena Zwijacz-Kozica z TPN.
TPN otrzymał łącznie ponad 355 tys. zł, a zakupione grunty stanowią w sumie 10 tys. 740 metrów kwadratowych.
Wykupione tereny są objęte obszarem Natura 2000 Tatry. Jak zaznacza w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowy NFOŚiGW Sławomir Kmiecik, tego typu wykupy działek prywatnych przez parki narodowe, odbywają się według stawek rynkowych i nie mają charakteru wywłaszczeniowego.
„Tatrzański Park Narodowy nie jest osamotniony w tego rodzaju inicjatywach. Podobne działania wykupu gruntów podlegających prawu pierwokupu podejmują także pozostałe parki narodowe w Polsce, których jest aż 23. I choć pojawiają się głosy krytyczne, że ich powierzchnia jest zbyt mała wobec wielkości naszego kraju, oraz w porównaniu do rezerwatów niektórych innych państw, długofalowe plany ochrony środowiska w Polsce zakładają dla nich np. właśnie możliwość wykonanie prawa pierwokupu gruntów prywatnych mieszczących się w ich granicach. Skutkuje to rozszerzaniem przez parki narodowe czynnych działań ochronnych funkcjonujących tam ekosystemów. Przed wykupem zasadniczo bywa to tylko ochrona krajobrazowa” – wyjaśnił Kmiecik.
Szymon Bafia (PAP)