Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

XII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej - AGROTECH 2006

13 marca 2006

Potężne ciągniki marki Lamborghini, New Holland  po około 300 tysięcy złotych każdy, polskie Ursusy  i najmniejsze traktorki  do pracy w sadzie za jedyne 50 tysięcy złotych , a do tego cały zestaw maszyn i urządzeń krajowych i zagranicznych można było oglądać w dniach 10 - 12 marca br. na Targach Agrotechniki Rolniczej w Kielcach.

Kilkaset najnowocześniejszych maszyn rolniczych, najwięksi światowi producenci, nowatorskie     rozwiązania i  technologie – tak kolejny rolniczy sezon rozpoczęły Targi Kielce, organizator Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH – 2006.

W tym    roku wystawa zorganizowana była już po raz dwunasty Agrotech to jedna z największych w Europie imprez wystawienniczych poświęconych technice rolniczej, to  oferta sprzętu i maszyn dla rolnictwa prezentowana przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych. 

Od kilku lat, co roku targi notują kolejne rekordy – zarówno pod względem liczby wystawców, jak i zwiedzających. Rekordowa była również miniona wystawa. Na   25 000 m2 powierzchni wystawienniczej swoje produkty zaprezentowało 324  firm z 11 krajów Europy m.in. Polski, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Finlandii, Austrii, Szwecji, Ukrainy i  po raz pierwszy z Włoch. 

Targi cieszyły się   bardzo wysoką frekwencją – odwiedziło je   ponad 26 tysięcy widzów. 

Wystawcy zaprezentowali ponad 500 modeli ciągników i innego sprzętu dostępnego na polskim rynku. Było ich tak dużo, że część stoisk   umieszczono w specjalnym ogrzewanym namiocie.

„W przyszłym roku  będziemy mieli gotowy kolejny pawilon o powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych i żadne namioty nie będą już potrzebne – deklarował  w czasie otwarcia Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce” 

Wystawę rolniczą otworzył pochodzący z tego regionu wiceminister  rolnictwa Marek Chrapek – młodszy brat tragicznie zmarłego w 2001 roku biskupa radomskiego Jana Crapka.

Powiedział: „Cieszę się, że te targi tak pięknie się rozwijają. Ten sukces promuje region. A każdy sukces tej wystawy to dla mnie, krajana  tych ziem, podwójny powód do radości”

Pogoda jak  kaażdgo roku, typowo zimowa i oglądając maszyny trzeba było niekiedy brnąć w śniegu, rolnicy jednak nie opuszczali okazji, by sprawdzić nowinki techniczne i obejrzeć sprzęt. Wszyscy  mieli okazję obejrzeć najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze,  największych światowych producentów, w tym zupełnie nowatorskie, nieznane na krajowym rynku. 

Tradycyjnie już, targom AGROTECH towarzyszyły Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO, organizowane w 2006 roku przez Targi Kielce po raz szósty.  Sobota była dniem leśnym. Leśnicy zaprezentowali  narzędzia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna czy środki do ochrony lasu.  Konferencję pt. „Zalesianie gruntów porolnych” przygotowała  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na zwiedzających czekała niespodzianka,  kilkadziesiąt darmowych sadzonek drzew – świerków i dębów. Młode dęby  to potomkowie  słynnego na cały świat i zarazem najstarszego wiekiem w Polsce dębu „Bartka” wpisanego na listę zabytków przyrody , wyrosły z żołędzi zebranych pod tym drzewem.

Ponadto na terenie Kieleckiego Centrum  Targowego podczas  Międzynarodowych Targów Techniki w dniu 10 marca 2006 r. odbyło  się  wspólne Posiedzenie Członków Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach  oraz w dniu następnym tj. 11 marca br.    posiedzenie II Kadencji Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W pierwszym dniu targów w Centrum Konferencyjnym Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała seminarium dla rolników z tematów:

I. Produkt regionalny:

  1.  Rozwiązania prawne i społeczna promocja działań na rzecz rozwoju produktu regionalnego w  Piemont – referent Antonio Parrini, Dyrektor Departamentu Rolnictwa Prowincji Turyn;
  2. Polskie produkty regionalne: Bieżąca sytuacja i perspektywy rozwoju – referent Dariusz Goszczyński,  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  3. Produkt regionalny i produkcja ekologiczna jako sposób na rozwój obszarów wiejskich – Justyna Wsilejko – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych.

II. Produkcja ekologiczna:

Kanały dystrybucji produktów ekologicznych – referent Eligio Malusa;

III. Agroturystyka:

Oferta agroturystyczna  oraz jej związki z produkcją ekologiczną i produktem lokalnym – referent, Elena Micheletti z Koryntii. Ponadto w tym dniu mówiono o  Zachodniej  Kukurydzianej Stonce Korzeniowej – nowym, mało znanym  szkodniku zagrażającym uprawom kukurydzy w Polsce oraz o  rozwiązaniach w zwalczaniu, które można adaptować z Włoch – referent Vincenzo Zagari.

W drugim dniu targów w  Centrum Konferencyjnym sala A-1, odbyło się seminarium dla rolników nt. „Przetwórstwo w gospodarstwie oraz sprzedaż bezpośrednia”. Tematy:

  1. Włoskie aspekty przetwórstwa w gospodarstwie oraz sprzedaży bezpośredniej referent Antonio Apruzzese;
  2. Polskie uwarunkowania legislacyjne w zakresie sprzedaży bezpośredniej i przetwórstwa w gospodarstwach rolnych – referent, Aneta Klusek – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  3. Doświadczenia włoskie w  zakresie przechowywania jabłek – referent, Antonio Lorenzowi.

W tym samym czasie w Sali Konferencyjnej Pawilonu C rolnicy mogli wysłuchać wykładów dotyczących produkcji wołowiny, m.in.:

  1. Problemy rozwoju produkcji wołowiny we Włoszech – referent Giuseppe Lorenzini;
  2. Perspektywy dla polskiej wołowiny w UE, szanse i zagrożenia – referent, Jerzy Wierzbicki, Przewodniczący Polskiego Zrzeszenia  Producentów Bydła Mięsnego

Otwarte  spotkania dla rolników z przedstawicielami organów i instytucji bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie polityki rolnej organizowane podczas targów to już tradycja i wynik wieloletniej współpracy pomiędzy Centrum Targowym w Kielcach a Krajową Radą Izb Rolniczych. 

Jest to również szansa do dyskusji, zasięgnięcia  porad w punktach konsultacyjno – doradczych  dla rolników (KRUS, SIR, ARiMR, ARR, ŚODR), wymiany poglądów oraz poszerzania wiedzy na tematy przedstawiane w trakcie seminariów  prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów.

Gala  Wystawców, wręczenie Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz medali i wyróżnień  Targów Kielce połączone z rozstrzygnięciem konkursu „Maszyna Rolnicza Roku 2006” odbyła się w  Kieleckim Centrum Biznesu – Exbud  Skanska S.A.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr inż.  Wiesława Golki z IBMER Warszawa, po zapoznaniu się  ze zgłoszonymi na konkurs  XII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech 2006,wyrobami  w jawnym głosowaniu przyznała  nagrody i wyróżnienia:

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
otrzymał:
PRONAR Sp. z o.o.
17-210 Narew
ul. Mickiewicza 101 „A”

za duży wkład w produkcję ciągników i maszyn rolniczych przeznaczonych dla szerokiego wachlarza odbiorców małych, średnio i wielkoobszarowych gospodarstw.

Złote Medale Targów Kielce na wystawie AGROTECH 2006 otrzymali:

  1. POLMOT WARFAMA S.A. - za ciągnik rolniczy FOTON POL-MOT 824;
  2. Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o. - za ścinacz szczypioru 1,2;
  3. HENRYK KOZUB LANDMASCHINENFABRIK KỜCKERLING GmbH§Co.KG za agregat uprawowo – siewny „ULTIMA”;
  4. PRACOWNICZ OŚRODEK MASZXYNOWY Sp. z o.o. LTD. – za agregat do szerokopasmowego podsiewu łąk i pastwisk;
  5. „RURY” MASZYNY ROLNICZE – za bronę talerzową KBT 30;

WYRÓŻNIENIA otrzymali:

  1. Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „MOSKIT” Marek Strzyż – za opryskiwacz polowy samojezdny „Moskit”;
  2. WestfaliaSurge Polska Sp. z o.o. – za Dema Tron 50T – urządzenie z pomiarem ilości mleka i  zdejmowaniem aparatu udojowego w dojarkach rurociągowych w oborach wiązowych.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs VI Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO organizowanych przez Targi Kielce. Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi do konkursu produktami komisja konkursowa pod przewodnictwem  Marka Miazgi – Nadleśniczego Nadleśnictwa Suchedniów postanowiła przyznać:

WYRÓŻNIENIA  TARGÓW KIELC

  1. TEKNOMOTOR Sp. z o.o. z Ostrowca Świętokrzyskiego za  frez do niwelowania pni;
  2. ŁUCZAK – Maszyny rolnicze za  tablice świetlno – ostrzegawcze do maszyn rolniczych i leśnych.

MEDALE TARGÓW KIELC

  1. ZUP WRZOS S.C. z Tarnowa – za Procesor trzebieżowy NIAB 5-15;
  2. ZAKŁAD BUDOWY MASZYN STOLARSKICH Marek Maciejewski z  Kargowej za Pilarkę taśmową do cięcia kłód MM-700 H-K-HK.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę