Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2013

3 grudnia 2015
W dniach 19 i 20 lutego 2013 roku w Warszawskim Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbędą się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2013. Targi organizuje po raz pierwszy Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o.
Ogrodnictwo to ważna gałąź gospodarki. Zajmuje się nim wiele wysoko wyspecjalizowanych gospodarstw, mogących się pochwalić znakomitymi wynikami w produkcji. Obserwowany od kilku lat dynamiczny rozwój branży ogrodniczej w Polsce wiąże się z napływem nowoczesnych, coraz bardziej specjalistycznych produktów i technologii, wymagających dużej wiedzy oraz doświadczenia, którymi warto się wymieniać. Dobrą platformę do takiej bezpośredniej wymiany oraz prezentacji nowych produktów oferowanych przez firmy aktywne w branży stanowią targi ogrodnicze.
TSW 2013 w Warszawie odbędą się po raz trzeci. Poprzednie edycje cieszyły się dużym uznaniem wśród krajowych producentów owoców i warzyw. Targi chętnie odwiedzali także goście zza naszej wschodniej granicy. Tym, co je wyróżnia, są profesjonalne hale wystawowe, gdzie swoją ofertę na kilku tysiącach metrów powierzchni wystawienniczej prezentują firmy oferujące nowoczesne maszyny i technologie produkcji.
W tym roku planujemy liczne atrakcje, a swój udział zapowiedziało już wielu nowych wystawców, w tym z branży maszynowej. Proponujemy również ciekawy program dla zwiedzających, a także loterię z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.
Konferencja sadownicza
Ważną częścią Targów Sadownictwa i Warzywnictwa będzie dwudniowa konferencja z wykładami dla sadowników i producentów warzyw.
Początek roku to dla wielu sadowników okres pełen obaw związanych z możliwością dobrej sprzedaży tegorocznej, wyjątkowo dużej masy zgromadzonych w chłodniach owoców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla odwiedzających targi handlowców, reprezentantów grup i organizacji producenckich niezwykle cenne okażą się informacje dotyczące sprzedaży jabłek i warzyw na rynkach wschodnich, głównie w Rosji. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, przygotowaliśmy specjalny blok konferencyjny – EKSPORT. W jego trakcie wybitnej klasy specjaliści z Rosji i Polski wypowiedzą się, czy istnieją szanse na dobry albo jeszcze lepszy eksport jabłek w tym sezonie. Możliwości sprzedaży owoców i warzyw poza dotychczasowymi głównymi rynkami zbytu w Rosji przybliży przedstawiciel naszej placówki dyplomatycznej w Moskwie. Informacje te, w powiązaniu z wytycznymi dotyczącymi rozwoju polskiego sadownictwa oraz szans, jakie stają przed polskimi sadownikami, mogą pomóc w dobrej realizacji tegorocznej sprzedaży i wyznaczyć kierunki rozwoju gospodarstw oraz grup i organizacji producenckich na najbliższe lata.
Konferencja towarzysząca targom TSW obejmie także ważne tematy poświęcone technologii produkcji owoców – w tym roku dominować będą zagadnienia dotyczące uprawy gatunków drzewiastych, takich jak jabłoń, czereśnia   i wiśnia. Informacje poświęcone tym kwestiom zostaną przedstawione w następujących blokach tematycznych: OCHRONA I AGROTECHNIKA, AGROTECHNIKA I PRZECHOWALNICTWO ORAZ TRENDY W PRODUKCJI PESTKOWYCH.
Wśród prelegentów znajdą się wybitnej klasy zagraniczni i krajowi specjaliści. W odniesieniu do jabłoni jeden z ciekawszych tematów to najnowsze trendy w prowadzeniu i formowaniu drzew, lansowane obecnie we Włoszech. Wiążą się one z nowym modelem sadu jabłoniowego, jaki został kilka lat temu opracowany w tamtym regionie, ale jest jeszcze mało znany w Polsce. Technologia ta ma nie tylko zapewnić oszczędności, jeśli chodzi o założenie sadu, lecz także umożliwić uzyskiwanie bardzo wysokich plonów wyjątkowo dobrej jakości owoców, przy możliwości ograniczania nakładów na ich uprawę.
Coraz więcej sadowników przekonuje się do mechanicznego cięcia jabłoni, które, jak się okazuje, pozwala zarówno zminimalizować koszty produkcji jabłek, jak i osiągać wysokie plony wyrównanej dobrej jakości owoców. Technologia ta pozwala również na zmechanizowanie przerzedzania, które z uwagi na coraz mniejszą liczbę regulatorów wzrostu dopuszczonych do stosowania będzie się stawało coraz ważniejsze. Aspekty te zostaną przedstawione przez wysokiej klasy doradcę sadowniczego z Holandii.
Okazuje się, że sadownicy dysponują coraz lepszymi możliwościami zwalczania jednej z groźniejszych chorób, jaką jest parch jabłoni. Nowe preparaty i możliwości dotyczące prognozowania terminów zwalczania tej choroby pozwalają nie tylko na pewną i bezpieczną dla drzew ochronę, lecz także na znaczne oszczędności pod względem liczby zabiegów. O tym będą informować na konferencji zarówno naukowcy, jak i doradcy.
Od kilku sezonów coraz większa liczba sadowników stosuje – z bardzo dobrymi efektami – koncentraty aminokwasowe w optymalizacji nawożenia. Produkty te mogą również wspomagać ochronę przeciwko chorobom. Wiele osób narzeka jednak na brak wystarczającej wiedzy z zakresu praktycznego stosowania tego typu koncentratów. Chcemy to zmienić. Dlatego zaprosiliśmy do udziału w konferencji wysokiej klasy doradcę, który przedstawi praktyczne możliwości wykorzystania tych związków w nowoczesnej produkcji sadowniczej.
Konferencje dla producentów warzyw
Uprawy szklarniowe to najbardziej zaawansowany technologicznie i najbardziej kapitałochłonny dział warzywnictwa. Równocześnie rynek tych warzyw można określić jako trudny - panuje na nim dosyć mocna konkurencja między krajami unijnymi, pewne ilości towaru są także sprowadzane spoza Unii.
W trakcie Targów TSW 2013 w bloku wystąpień poświęconych uprawie warzyw szklarniowych zaprezentowany zostanie wykład na temat dotychczasowej sytuacji na rynku pomidorów i ogórków wraz z analizą cen             i wnioskami na najbliższy sezon.
Na powodzenie w uprawie warzyw pod osłonami wpływa wiele czynników, z których dużą część możemy regulować i w ten sposób wpływać na wzrost i rozwój roślin. Zwłaszcza na początkowym etapie uprawy bardzo ważna jest troska o prawidłowy wzrost i rozwój roślin oraz o ich zdrowotność. W tym okresie plantacjom pod osłonami zagraża jednak wiele groźnych chorób. W trakcie konferencji będzie można usłyszeć wykłady m.in. na temat zagrożenia, jakie w uprawie pomidorów stwarza wirus mozaiki pepino (PepMV) oraz stosowania tzw. szczepionek przeciwko temu patogenowi. Omówione zostaną także choroby systemu korzeniowego oraz tzw. choroby odglebowe w uprawie pomidorów, ogórków i papryki. Planowana jest również prezentacja na temat zaburzeń fizjologicznych na początku uprawy warzyw pod osłonami. Ciekawie zapowiada się prelekcja dotycząca najnowszych, rygorystycznych procedur i systemów kontroli wdrożonych w firmach nasiennych, mających na celu produkcję zdrowego materiału siewnego.  
W placówkach naukowych realizowane są obecnie ciekawe projekty badawcze dotyczące uprawy pod osłonami - podczas konferencji przedstawione zostaną projekty Horti Energia - realizowane przez pracowników Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Kolejny z omawianych projektów będzie dotyczył badania nad możliwościami wykorzystania rodzimych szczepów rodzaju Trichoderma w uprawach warzyw.
W bloku wykładów poświęconych uprawie warzyw polowych omówione zostaną m.in. tematy dotyczące produkcji warzyw wysokiej jakości dla przetwórtwa, na świeży rynek i do przechowywania.
Produkcja warzyw dla przemysłu przetwórczego nabiera w Polsce coraz większego znaczenia, ogrodnicy oferują surowiec dobrej jakości, a zakłady przetwórcze poszerzają asortyment skupowanych warzyw i oferowanych gotowych produktów. W trakcie konferencji TSW 2013 przedstawione zostaną m.in. dane dotyczące ilości skupowanego surowca i perspektyw rozwoju tej gałęzi produkcji. Szczegółowo omówione będą zagadnienia dotyczące uprawy kalafiorów i brokułów wysokiej jakości - z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych i dla przetwórstwa. Są to gatunki trudne w uprawie, wrażliwe na warunki produkcji i przebieg pogody, które w dużym stopniu wpływają na jakość plonu.
Planujemy również wykłady poświęcone uprawie cebuli oraz marchwi - ważnych gatunków produkowanych na rynek świeżych warzyw oraz dla przetwórstwa. W przypadku marchwi szczególną uwagę zwrócimy na zagadnienia związane nie tylko z jakością zewnętrzną, ale także wewnętrzną warzyw: jak uprawiać marchew, aby korzenie miały m.in. niską zawartość azotanów i metali ciężkich.
Zagadnienia dotyczące ochrony pomidorów i ogórków - kolejnych produkowanych na dużą skalę warzyw polowych - przedstawi dr Jan Sobolewski z Instytutu Ogrodnictwa.
Coraz więcej gospodarstw, i to nie tylko tych największych oraz najnowocześniejszych, dysponuje obecnie profesjonalnym zapleczem przechowalniczym, pozwalającym oferować warzywa w dobrym stanie przez coraz dłuższy czas. Równocześnie ciągle rosną wymagania odbiorców co do jakości oferowanego towaru i rozwijają się nowe technologie przechowywania - ten temat omówi dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – prof. dr hab. Franciszek Adamicki.
Przedstawiciele Instytutu przybliżą także dotychczasowe wyniki prowadzonych w Skierniewicach badań nad wyselekcjonowaniem rodzimych szczepów rodzaju Trichoderma, przydatnych w uprawach poszczególnych gatunków warzyw.
Omówione zostaną również zasady integrowanej produkcji (z akcentem na przystosowanie naszych gospodarstw do wprowadzenia tego systemu od 2014 roku).
To tylko część tematów, które poruszymy w trakcie konferencji sadowniczej. Szczegółowe informacje będą się ukazywać m.in. na stronie internetowej targów: www.tsw.targi.pl.
Patronem merytorycznym Targów jest Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Targi odbywają się pod patronatem honorowym Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.  


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę