aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rok 2014 był dobry dla branży maszyn i urządzeń rolniczych

2 kwietnia 2015
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych po raz drugi przeprowadziła badanie nastrojów wśród firm z branży maszyn i urządzeń rolniczych .  Zasadnicza część badania dotyczyła oceny warunków prowadzenia działalności gospodarczej w kraju oraz oceny ogólnej kondycji branży maszyn i urządzeń a także kondycji własnego przedsiębiorstwa. Analiza koncentrowała się na ocenie warunków obecnie panujących i spodziewanych do końca 2015 roku.
Z przeprowadzonego przez PIGMUR badania wynika , że jeśli  chodzi o ogólne warunki prowadzenia działalności w naszym kraju wciąż przeważają oceny negatywne. Porównując do pierwszej edycji badania znacznie spadła ilość odpowiedzi pozytywnych z 36,7 % do zaledwie 24,3 %. Do 35 % urosła ilość odpowiedzi neutralnych, natomiast ilość odpowiedzi negatywnych wzrosła o nieco ponad 3 %. Cieszą natomiast  jak podkreśla PIGMUR  oceny minionego roku. 2/3 badanych firm uznała, że rok 2014 był rokiem dobrym lub bardzo dobrym dla branży maszyn i urządzeń rolniczych, niemal 30 % ocenia go jako przeciętny a tylko 5,4 % jako rok zły. Żadna z firm nie oceniła go jako bardzo zły. Patrząc na własne firmy, tu również w ocenach przeważają te pozytywne. Ponad 51 % oceniała go jako lepszy niż poprzedni, z tego niemal 30% jako zdecydowanie lepszy. 27 % badanych firm ocenia go jako gorszy, a dla co piątej firm miniony rok był taki sam jak 2013.
- Inaczej wyglądają oceny dotyczące przyszłości. Tylko 11% firm przewiduje, że koniunktura w branży w roku 2015 polepszy się w niewielkim stopniu. Żadna z firm nie przewiduje zdecydowanej poprawy. Odpowiedzi negatywnych jest prawie 60 %, o ponad 2 razy więcej niż w poprzednim cyklu badania, kiedy to tych odpowiedzi było 26,7 %. 20% mniej firm niż ostatnio przewiduje, że koniunktura w branży w bieżącym roku nie ulegnie zmianie – informuje PIGMUR - Podobnie jak na branżę przedsiębiorcy patrzą również na sytuację we własnych firmach. Obecnie  co piąta firma ocenia, że rok 2015 będzie dla niej lepszy niż poprzedni (w połowie 2014 roku oceny pozytywne wystawiła co 3 firma). Aż dwukrotnie więcej firm uważa, że rok 2015 będzie dla nich gorszy niż poprzedni – 35% odpowiedzi vs. 16,7% we wcześniejszym badaniu. Na podobnym poziomie pozostaje skłonność firm do inwestycji.
Trudniejsza sytuacja i oczekiwanie cięższych czasów ma również odzwierciedlenie w planowanych zmianach wynagrodzeń. O ile pół roku temu 43% badanych firm planowało niewielkie podwyżki dla swoich pracowników, obecnie jest to już tylko 27% firm. O 10% więcej firm nie planuje zmian wynagrodzeń, ponad 5% planuje obniżki płac, gdzie jeszcze pół roku temu ani jedna nie przewidywała takiego scenariusza.
Opracował: Obi oba

POWIĄZANE

Już 21 czerwca 2024 odbędą się Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej. To wł...

Pod hasłem „Owady piękne i różnorodne” w dniach od 24 do 26 maja 2024 r., w godz...

W dniach 7-9 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę