Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszczelarskie dożynki

8 września 2003

Najpierw uderzenie dłutem, a potem odymienie - to musiał przeżyć każdy nowy pszczelarz z Koła Kraków Śródmieście i Krowodrza. Przysięgali m.in. przestrzegać tradycji ojców i higieny pasiecznej, szanować całą przyrodę i być uczciwym oraz prawdomównym. Pasowaniem na pszczelarzy rozpoczęły się wczoraj jubileuszowe, dziesiąte Dożynki Pszczelarskie na placu Wolnica w Krakowie.

To jest nasze dziedzictwo, nasza tradycja - coś, co łączy nas z pokolenia na pokolenie. Dzięki pszczelarstwu żyjemy w umiłowaniu przyrody i potrafimy ją szanować oraz docenić bogactwo, jakie nam daje – mówił starosta bartny Kazimierz Żółty. Po pasowaniu, które odbywało się pod czujnym spojrzeniem św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, członkowie kół pszczelarskich udali się na uroczystą mszę świętą, odprawioną w kościele św. Katarzyny.

Na placu Wolnica trwał tymczasem kiermasz produktów pszczelich. Właściciele pasiek nie tylko prezentowali swoje wyroby, ale także dzielili się wiedzą o hodowlach pszczół i o właściwościach pszczelich produktów. - Miód to nie tylko smaczny dodatek kuchenny. Ma on także właściwości lecznicze, ale powinno się go spożywać regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy dopadnie nas choroba - wyjaśnia Kazimierz Kucharski. 

Pszczoły dają nam nie tylko miód. Na wielu stoiskach znaleźć można było słoiczki z pyłkiem kwiatowym. Jest on zbierany przez pszczoły, a następnie przerabiany przez nie w ulu. Można go stosować jako środek wzmacniający, ponieważ jest bardzo bogaty w białko. Szczególnie polecany jest podczas rekonwalescencji po ciężkich chorobach czy operacjach – wyjaśnia Irena Siwecka ze spółdzielni "Pszczelarz". Na kiermaszu znaleźć też można było aromatyczne świece z pszczelego wosku oraz kosmetyki produkowane na bazie wosku. Na plac dotarły też roje pszczół, zamknięte w szklanych klatkach, a przechodnie podpatrzeć mogli niektóre pszczelarskie techniki, np. odymianie tzw. podkurzaczem. Prezentowane były również narzędzia niezbędne w pasiece: dłuta, radełka i ramki. To trudne zajęcie, dla pasjonatów – uważa Andrzej Więcek ze spółdzielni "Pszczelarz".


POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę