Wśród całej gamy ofert wystawienniczych, znajduje się na Targach Polagra-Farm miejsce na konferencje tematyczne i panele dyskusyjne dla grona branżowych specjalistów. Jedną z konferencji towarzyszących targom dotyczącą hodowli i produkcji drobiu w tym roku skierowano głównie do hodowców gęsi.
Konferencję rozpoczęło wystąpienie Andrzeja Goździkowskiego z Ciechanowskich Zakładów Drobiarskich, który przedstawił sytuację polskiego drobiarstwa po sześciu miesiącach od akcesji europejskiej oraz szanse i perspektywy rozwoju tego sektora.
Kolejne wystąpienia poświęcone były różnorodnym aspektom hodowli gęsi. Z programem hodowli gęsi w Polsce zapoznał zebranych Jakub Badowski z Instytutu Zootechniki ZZD w Kołudzie Wielkiej. Wystąpienia dotyczyły również perspektyw produkcji i eksportu mięsa gęsiego, uwarunkowań w proekologicznej produkcji gęsi owsianej, profilaktyki weterynaryjnej w chowie gęsi oraz światowego obrotu pierzem i puchem, a w szczególności ochrony jakości pierza i puchu oraz trendów eksportowych.
Profesor Stanisław Wężyk z Instytutu Zootechniki w Balicach zaproponował zebranym zastanowienie się nad problemem rodzimych ras drobiu. Temat wystąpienia – „Rasy zachowawcze drobiu – hobby czy konieczność” miały wywołać dyskusję nad utrzymywaniem i rozwijaniem rodzimych ras drobiu.
Zapewne wśród wielu tematów zaproponowanych targowym gościom, specjaliści w poszczególnych branżach znaleźli coś dla siebie. Jednak sale konferencyjne były zdecydowanie mniej oblegane niż ekspozycje sprzętu czy też wystawy zwierząt. Wydaje się, że konferencje i panele cieszyły siew tym roku dużo mniejszym zainteresowaniem niż w latach ubiegłych.