Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Laur Gospodarności

7 czerwca 2010
Obchodzimy w tym roku 20-tą rocznicę Samorządu Terytorialnego, prawdziwie niezależnego organu administracji lokalnej (wojewódzkiej, powiatowej, gminnej miejskiej i gminnej wiejskiej), na którą nie wywiera nacisku administracja państwowa. Większość naszego społeczeństwa, mam na myśli pokolenie w średnim wieku i starsze, pamięta proces ręcznego, odgórnego sterowania w czasach PRL.

       
       


Dzięki tym zmianom i scedowaniu większości zadań do samorządu rozwinęła się oddolna inicjatywa lokalna. Wybierani przedstawiciele z danej społeczności do władz miejskich lub wiejskich na danym terenie sami wiedzieli co jest najpilniejsze i najbardziej potrzebne do zrobienia. Najważniejsze jest jednak to, że pieniądze na realizację zadań wydawane są w sposób gospodarny, a proces weryfikacji jasny i klarowny. Bardziej zaradni, na ambitniejsze zadania wnioskowali o wsparcie z UE w tym również Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Dzięki temu powstały w całej Polsce setki nowych dobrze wyposażonych szkół, tysiące kilometrów dróg wiejskich i miejskich, wodociąg i kanalizacja jest już w większości gmin naszego kraju.
Z tej okazji EFRWP zorganizował konkurs pt. „Laur Gospodarności”, aby uhonorować najlepiej działające i zarządzane gminy w Polsce. Konkurs podzielony na sześć kategorii wyłonił ostatecznie po jedenaście gmin finalistów nominowanych do nagrody głównej w każdej kategorii.

       
       

Rozdanie nagród „Laur Gospodarności” odbyło się w minioną sobotę w sali balowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Honorowymi gośćmi gali byli: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz Minister Rolnictwa Marek Sawicki.
Galę poprowadziła jak dobrze znana z ekranu telewizyjnego Magda Mołek.
W kategorii „Rozwój Infrastruktury Technicznej” laur przypadł gminie Ciasna.
Kategorię „ Rozwój Przedsiębiorczości Wiejskiej” wygrała gmina Czerwińsk.
Trzecia kategoria „Rozwój Kultury i Dziedzictwa Kulturowego”, tu najlepszą okazała się gmina Świnna.
„Rozwój Kapitału Społecznego” to kategoria, w której gmina Śmigiel okazała się bezkonkurencyjna.
W piątej kategorii „Harmonijny Rozwój” zwycięstwo odniosła wielkopolska gmina Duszniki.
Natomiast w kategorii „Zainspirowana Gmina” statuetka „Lauru Gospodarności” trafiła do Bukowsko.
Ponadto przyznano dwie specjalne nagrody. Pierwszą nagrodę Grand Prix za „Inspirujący Projekt Roku” dla organizacji pozarządowych otrzymał Nidzicki Fundusz Lokalny.
Druga nagroda „Laur Honorowy” za całokształt kilkunastoletniej działalności na rzecz rozwoju najniższego szczebla samorządności lokalnej przyznano Krajowemu Stowarzyszeniu Sołtysów.
Laureatom i nominowanym gminom za wkład i zaangażowanie w rozwój lokalny pogratulował Przewodniczący PE Jerzy Buzek.
Na zakończenie w części artystycznej wystąpił z indywidualnym recitalem Waldemar Malicki rozbawiając anegdotami widownie niemal do łez, a jednocześnie prezentując niebywałą wirtuozerię gry fortepianowej.

POWIĄZANE

Podczas nadchodzącej 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które odbędą ...

Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień Forum Rynku Spożywczego i Handlu uhonorow...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę