Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Szybkie i dokładne odchwaszczanie terenu pod inwestycję

11 maja 2022
Szybkie i dokładne odchwaszczanie terenu pod inwestycję

Odchwaszczanie terenu pod inwestycję budowlaną jest jednym z etapów prac przygotowawczych. Dokładne oczyszczenie podłoża z niepożądanych roślin umożliwia zmianę przeznaczenia działki, a przede wszystkim stworzenie czegoś nowego, co będzie zgodne z zaplanowanym efektem. Może to być piękna posesja w nowej odsłonie, nowa aranżacja ogrodu czy po prostu przygotowanie terenu pod budowę. Przy mechanicznym odchwaszczaniu terenu liczy się czas, dokładność pracy i odpowiednia maszyna, która te prace wykona.

Tereny pod nowe inwestycje zazwyczaj są porośnięte wysoką trawą, gęstymi zaroślami i krzewami, czyli tym typem roślinności, z którym ogrodowa kosiarka sobie nie poradzi. Do odchwaszczania podłoża potrzebne są maszyny o większej mocy, wyposażone w solidny system tnący, łatwe w manewrowaniu i wyposażone w większy zbiornik paliwa. Do tego rodzaju prac stworzone są kosiarko-karczownice Orec produkowane w całości w Japonii – w kraju znanym z precyzji, jakości oraz praktycznych rozwiązań technicznych, które wynikają z konieczności idealnego przystosowania maszyn do pracy w trudnych warunkach terenowych Japonii. Dzięki temu karczownice Orec stały się bardzo popularne poza granicami Japonii i są z powodzeniem użytkowane w wielu krajach. Karczownice Orec oferują więcej od podobnych maszyn – ich rozwiązania techniczne zwiększają jakość pracy, precyzję i wydajność koszenia, trwałość przez wiele lat intensywnej eksploatacji, łatwość obsługi i serwisowania.

Wybór maszyny zależy od warunków, w jakich będzie pracować, ale do koszenia bardzo wysokich traw i gęstych zarośli z ich rozdrobnieniem na terenach inwestycyjnych służą przede wszystkim maszyny bijakowe HR672, HRC673, traktorowa RM830 i traktorowa RM982F z napędem 4WD.

Obydwie karczownice bijakowe mają praktyczną, kompaktową konstrukcję niewielkich rozmiarów z częścią roboczą o szerokości 65 cm, którą jest bęben o 38 uchylnych ostrzach wykonanych z hartowanej stali. Odporny na zużycie system tnący, którego wysokość cięcia można ustawić w zakresie od 2 do 11 cm, jest stworzony do karczowania bardzo wysokich traw, zarośli o grubych łodygach i krzewów z jednoczesnym rozdrabnianiem pokosu. Wyróżnikiem tych karczownic, a zwłaszcza HRC673H,jest elastyczne mocowanie agregatu tnącego do korpusu co zapewnia łatwe pokonywanie progu pochyłości podczas wjazdu pod górę. To rozwiązanie zwiększa również skuteczność ścinania pnia krzewu, gdyż w takich przypadkach korpus maszyny stabilnie stoi na podłożu, zaś agregat tnący z góry ścina krzewy czy kępy gęstych zarośli. W innych maszynach o sztywnej konstrukcji, przednie koła zderzają się z każdym wzniesieniem, które często jest przeszkodą nie do pokonania. Dobrą przyczepność karczownic bijakowych do podłoża zwiększa automatyczna blokada toru jazdy, natomiast blokada pojedynczego toru jazdy i kierownica regulowana w 2 płaszczyznach zapewniają łatwe manewrowanie każdą z tych maszyn. Do pracy na podmokłym terenie i na pochyłościach, ze względu na gąsienicowy układ jezdny (triangle crawler), rekomendowana jest karczownica HRC673. Praktycznym udogodnieniem dla jej operatora jest także podest dostępny w opcji dodatkowej, dzięki któremu operator nie musi chodzić za maszyną, i który ułatwia pracę na terenach podmokłych.

 

Do odchwaszczania i koszenia wysokich zarośli na większych powierzchniach przeznaczone są karczownice traktorowe, jak RM830 (szer. robocza 83 cm) z silnikiem Honda oraz RM982F z napędem 4WD i silnikiem Kawasaki (szer. robocza 97,5 cm). Maszyny te, wyposażone w przekładnię umożliwiającą blokadę dyferencjału, przekładnię hydrostatyczną (HST) dostarczaną przez renomowanego producenta hydrauliki siłowej KYBorazszerokie koła z wysokim bieżnikiem, zapewniają komfort pracy w trudnych warunkach i sprawne poruszanie się na obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu. Dodatkowym atutem tych maszyn jest także stosunkowo niska waga – maszyny są lżejsze od im podobnych, co wpływa na zwinność manewrowania, szybkość karczowania i lepszą organizację pracy. Nie bez znaczenia dla komfortu obsługi maszyn są również rozwiązania konstrukcji, jak zabezpieczenie drążków kierowniczych i łączników (są schowane za orurowaniem przyjmującym na siebie wszystkie zderzenia z przeszkodami), metalowe czujniki czy metalowy tylny zderzak połączony trwale z ramą, który osłaniają skrzynię i pośrednio silnik.

 

W przypadku oczyszczania z roślin nieużytków, terenów zaniedbanych przez dłuższy czas, gdzie w chaszczach mogą kryć się butelki, puszki, rury, rekomendowane jest zastosowanie karczownicy RM982F, której ostrza są odporne na kontakt z tego typu przeszkodami. Te wyjątkowo trwałe ostrza sprawdzają się lepiej od noży kosiarek wysięgnikowych, które w tych samych warunkach mogą zostać uszkodzone, a ich wymiana na nowe pociąga za sobą dodatkowe niemałe koszty.

www.orec.plInformacje uzupełniające

OREC Co., Ltd. jest japońskim producentem innowacyjnych maszyn do pielęgnacji zieleni w branży komunalnej, dla rolnictwa, sadownictwa i ogrodnictwa. Wszystkie maszyny powstają w Japonii według wyśrubowanych japońskich standardów jakości i cieszą się uznaniem profesjonalistów na całym świecie, między innymi we Francji, Niemczech, Włoszech, krajach Beneluksu, Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Islandii, Australii,  Słowenii, na Węgrzech i Łotwie. Jedną z grup produktowych OREC są karczownice. Niezawodne i trwałe kosiarki rotacyjne, bijakowe i traktorowe do wysokich traw wyposażone m. in. w niezawodne silniki japońskich producentów oraz części tnące wykonane z najlepszej hartowanej stali. Dystrybutorem maszyn do karczowania OREC na polskim rynku jest Aries Power Equipment.


 www.mojahonda.pl, www.miimo.pl, www.orec.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / HONDA


POWIĄZANE

Fragment opinii Jacka Zarzeckiego: „Wprowadźmy europejski podatek na mięso” – 4 ...

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę