Czy ulubione danie smakowałoby tak samo, gdybyśmy mieli okazję zjeść je na talerzu wykonanym dla prezydenta Mościckiego? Albo czy espresso z filiżanki od Tiffany’ego nabierze głębi smaku? Nie od dziś wiadomo, że w doświadczeniu kulinarnym ważne jest nie tylko co jemy, ale i jak, z czego, w jakim otoczeniu. Najbardziej niezwykłe obiekty związane z tematem kuchni będzie można obejrzeć na wystawie „Sztuka od kuchni” od 6 września w DESA Unicum. A później także wylicytować na pierwszej w Polsce aukcji poświęconej kulinariom.
Jedzenie, potrawy, konsumpcja to sztuka. I to często dosłownie. Niejednokrotnie ukazywane na fotografiach, obrazach czy w formie instalacji artystycznych. Jedzenie może pobudzić zmysły, być symbolem, wspomnieniem dzieciństwa. Jedzenie to wspólne zasiadanie przy stole, rozmowy, bliskość, emocje. Dlatego tak wielu artystów stawia je często w centrum swojej twórczości. „Kuchenne” eksperymenty ma na swoim koncie nawet Aleksandra Jachtoma – jedna z najbardziej znanych współczesnych artystek, która zaprojektowała zestawy rzeźbiarskie z łyżkami i wałkami. Z kolei Andrzej Partum, nazywany pierwszym polskim artystą krytycznym, wykonał wagę kuchenną. W latach 30. Zofia Stryjeńska stworzyła ilustrację na pudełka czekoladek Wedla z wizerunkiem lajkonika. Ceramiczne miski tworzył nawet sam Pablo Picasso. Na wystawie „Sztuka od kuchni” w DESA Unicum zobaczymy wszystkie wspomniane obiekty. Ale też dużo więcej.
Sztuka kulinarna to podróż w czasie. Jako, że jedzenie to coś ulotnego, o historii, ludziach, zwyczajach kulinarnych przypominają nam zapiski, książki, ale też często naczynia. Czy dzięki zastawie stołowej można poczuć się jak najważniejsza głowa w państwie? Na pewno tak, korzystając z serwisu obiadowego zaprojektowanego specjalnie dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Ten legendarny już zestaw wykonany został z najwyższej jakości porcelany z Limoges i charakteryzuje się subtelnymi złoceniami. Główną dekoracją jest złoty polski orzeł. Pojedyncze naczynia z serwisu prezydenckiego oglądać można też m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie czy Muzeum Narodowym w Krakowie. Z kolei serwis kawowy od Tiffany’ego przenieść może nas na Piątą Aleję nowojorskiego Manhattanu. 12 częściowy srebrny serwis z subtelnym dodatkiem złota to szczyt elegancji, który dorównuje temu, który preferowała Audrey Hepburn w kultowej ekranizacji Śniadania u Tiffany’ego.
W podróż na arystokratyczne dwory Europy zabiorą nas z kolei bogato zdobione srebrne półmiski i łyżki oraz XVIII-wieczna porcelana ze słynnych manufaktur w Miśni i Wiedniu. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. wyjątkowy serwis cynowy autorstwa Josepha Marii Olbricha, wychowanka Ottona Wagnera, ojca stylu secesji. Olbrich był jedną z najważniejszych postaci artystycznego Wiednia przełomu wieków. Zaprojektował świątynię tego nurtu, Pawilon Secesji Wiedeńskiej. W 1904 roku model serwisu cynowego, takiego jak prezentowany na wystawie, znalazł się w prestiżowym wyborze projektów eksponowanych podczas wielkiej wystawy światowej w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych. Egzemplarze tego modelu znajdują się w kolekcjach muzealnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Na wystawie „Sztuka od kuchni” będzie można zobaczyć łącznie prawie 200 obiektów. 17 września wszystkie zostaną zlicytowane.
Wystawa „Sztuka od kuchni”: 6-17 września 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka od kuchni”: 17 września 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Newseria Lifestyle