Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Szef PSL: resort rolnictwa zwleka ze specustawą w sprawie ASF

31 sierpnia 2016
Szef PSL: resort rolnictwa zwleka ze specustawą w sprawie ASF
PAP / Tomasz Gzell

Ministerstwo Rolnictwa zwleka z pracami nad specustawą w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) - uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo nie ma pomysłu jak rozwiązać sytuację, abdykowało z odpowiedzialności za wieś i rolnictwo - ocenił.

"Pan minister Jurgiel zapowiadał specustawę. Myśleliśmy, że będzie ona przyjęta na najbliższym rządzie. Tradycyjnie posiedzenia odbywają się we wtorki, a dzisiaj, okazuje się, nie zbiera się Rada Ministrów. Nie ma specustawy, nie ma posiedzenia, widać, że Ministerstwo Rolnictwa nie ma pomysłu, jak rozwiązać sytuację. Moim zdaniem abdykowało z odpowiedzialności za polską wieś i rolnictwo" - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas wtorkowej konferencji w Sejmie.

Jak zaznaczył, przy bierności resortu rolnictwa, ASF dociera już pod Warszawę. "Brak twardych decyzji. Domagamy się informacji, która będzie udzielona przez rząd w ramach informacji bieżącej na forum Sejmu 6 września. Będziemy pytać o fatalną sytuację rolnictwa, niskie ceny i o nieporadność w sprawach ASF" - zapowiedział lider PSL.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się zarzutów Kosiniaka-Kamysza na Twitterze. "Pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz jako były Minister powinien wiedzieć, że ustawy można procedować w trybie obiegowym" - czytamy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział w miniony piątek, że zanim projekt specustawy trafi do Sejmu, musi zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów. Jak dowiedziała się PAP, może to nastąpić właśnie w trybie obiegowym.

Celem planowanych działań jest m.in. umożliwienie rolnikom sprzedaży zwierząt, które osiągnęły już wagę ubojową. Minister wskazał na kilka możliwych rozwiązań są to: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady.

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że ministerstwo przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki wyraził nadzieję, że projekt specustawy będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej (odbędzie się ono w dniach 5-6 września br.).

Resort rolnictwa - jak zapowiedział Bogucki - pracuje także nad inną specustawą. Będzie ona dotyczyła zmiany przepisów kilku ustaw w kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu identyfikacji zwierząt. Dotychczas mimo zalecanego sanitarnego odstrzału 40 tys. sztuk dzików, zabito 5 tys. sztuk.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2015 roku. w ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa też wykryto w trzech małych gospodarstwach rolnych. Rozprzestrzenienie się ASF nastąpiło od końca lipca tego roku, odnotowano już 15 przypadków wirusa w gospodarstwach w tym roku. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo Podlaskie do województwa Lubelskiego i Mazowieckiego.

W zeszłym tygodniu rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że w sprawie afrykańskiego pomoru świń są podejmowane na bieżąco konkretne działania - tą kwestią zajmuje się m.in. Główny Inspektorat Weterynarii, na miejscu są obecne właściwe służby, a premier Beata Szydło powołała międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę