europejskie forum rolników 2025

Szef MŚ: nabór wniosków w programie Czyste Powietrze – w drugiej połowie września

31 sierpnia 2018
Szef MŚ: nabór wniosków w programie Czyste Powietrze – w drugiej połowie września

W drugiej połowie września powinien ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie termomodernizacji domów i wymianę pieców na ekologiczne, w ramach programu Czyste Powietrze. System informatyczny już jest testowany – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

„Przygotowany jest już system informatyczny, jest testowany i zamiarem naszym jest, aby nabór został uruchomiony w drugiej połowie września, ale oczywiście warunkowane to jest pomyślnymi testami” – mówił Kowalczyk w czwartek na konferencji prasowej w Puławach (Lubelskie).

Początkowo wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, dopiero później, po około miesiącu – jak mówił minister – będzie je można składać też na formularzach papierowych.

„Chcemy rozpocząć od wniosków składanych cyfrowo, później umożliwić składanie ich na papierze. Dlatego, że wnioski papierowe przyjmują błędy, a wniosek elektroniczny będzie automatycznie sprawdzany, przeliczany, weryfikowany. Nie da się go wypełnić źle” – tłumaczył.

Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy ma zabrać nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji.

Kowalczyk podkreślił, że program Czyste Powietrze ma charakter kompleksowy, ma łączyć zakup ekologicznych źródeł ogrzewania z termomodernizacją budynków. Ma to zapobiegać sytuacjom, znanym z wcześniejszych programów samorządowych, kiedy to po uzyskaniu dotacji i wymianie pieca, okazywało się, że nowe źródło ciepła generuje wysokie koszty i było wyłączane.

„Nawet jeśli nowe źródło energii w eksploatacji jest trochę droższe, to sumarycznie po przedsięwzięciu i tak będziemy płacili taniej. To jest novum tego programu” – podkreślił Kowalczyk.

Zaznaczył, że przez to program będzie droższy. Maksymalne koszty kwalifikowane wynieść mają 53 tys. zł na jeden dom. „To kwota, która w przeciętnym domu wystarczy, aby ocieplić ściany, strop, wymienić okna, drzwi, wstawić nowy piec” – ocenił.

Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny; może sięgać nawet do 90 proc. kosztów. Dla tych, którzy nie będą mieli pieniędzy na wkład własny i wcześniejsze wyłożenie środków, program przewiduje pożyczki.

Beneficjentami będą osoby fizyczne, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku. Budżet programu wynosi ponad 100 mld zł.

„Szacujemy, że program obejmie około 3-4 mln domów jednorodzinnych. Po około 10 latach problem zostanie rozwiązany, będziemy mogli oddychać czystym powietrzem, w międzyczasie w miastach realizując program elektromobilności oraz termomodernizację domów wielorodzinnych” – ocenił Kowalczyk.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny oraz transport.

 

Zbigniew Kopeć (PAP)


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę