Stowarzyszenie Polska Izba Miodu przypomina, że od 24 października do 22 listopada 2024 roku pszczelarze będą mogli składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wnioski o wsparcie finansowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. To świetna okazja, by zainwestować w rozwój swoich pasiek, zadbać o zdrowie pszczół i poprawić jakość miodu. O pomoc finansową mogą ubiegać się zarówno pszczelarze indywidualni, jaki i organizacje pszczelarskie (związki, stowarzyszenia, zrzeszenia i spółdzielnie), a także jednostki badawcze i doradcze zajmujące się pszczelarstwem.
Program Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje szeroki wachlarz możliwości, takich jak dofinansowanie zakupu nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego, wsparcie w zakresie badań naukowych, a także pomoc w zwalczaniu warrozy, jednego z największych zagrożeń dla pszczół. Dzięki temu wsparciu pszczelarze będą mogli, nie tylko poprawić wydajność i efektywność swoich gospodarstw, ale również zagwarantować wysoką jakość polskiego miodu, który zyskuje coraz większe uznanie zarówno na rynku krajowym, jaki i na rynkach międzynarodowych.
Warto pamiętać, że nabór ten będzie już trzecim realizowanym dla tego sektora przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i drugim obejmującym wszystkie 7 interwencji. Należy przy tym wiedzieć o kilku istotnych zmianach. Podstawowa dotyczy powiadomienia o posiadanych rodzinach pszczelich – trzeba będzie podać ich liczbę, aktualną na dzień składania wniosku - informuje Stowarzyszenie Polska Izba Miodu.
Dlaczego warto?
- Dotacje z ARiMR to ważne wsparcie dla pszczelarzy, które pozwala na dalszy rozwój i modernizację polskich pasiek. Interwencje takie przyczynią się do poprawy kondycji całego sektora. Dzięki temu jakość skupowanych miodów ciagle wzrasta, a polski pszczelarz pod względem higieny i jakości pracy nie odbiega już od swojego zagranicznego odpowiednika. Polskie pasieki nie ustępują w niczym zagranicznym – zaznacza Przemysław Rujna, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Polska Izba Miodów.
Promocja też potrzebna
Rujna podkreśla także, że wsparcie naukowo-badawcze, obejmujące między innymi badania nad zdrowiem pszczół oraz jakością produktów pszczelich, jest niezwykle istotne dla przyszłości branży. Zwraca jednak uwagę na potrzebę promocji samego miodu i produktów pszczelich. - W ciągu dekady dokonaliśmy cywilizacyjnego skoku w rozwoju gospodarstw pasiecznych, jednak nadal mamy problem z niskim spożyciem miodu – Polacy jedzą go kilkukrotnie mniej niż obywatele innych krajów europejskich. - mówi Sekretarz Generalny Polskiej Izby Miodu. – Warto zastanowić się w niedalekiej przyszłości nad przeznaczeniem znacznej części środków dostępnych w ramach dotacji na promocję miodu i produktów pszczelich, aby to pszczelarze bezpośrednio odczuli te inwestycje – w postaci zwiększonej sprzedaży, co wydaje się być na tym etapie rozwoju gospodarstw pasiecznych właściwym i oczekiwanym kierunkiem. - dodaje Rujna.
Polska Izba Miodu zwraca uwagę na konieczność podjęcia działań promocyjnych, które zachęcą konsumentów do częstszego sięgania po miód i produkty pszczele. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko zwiększenie zysków pszczelarzy, ale również poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie wartości odżywczych i zdrowotnych tych produktów. Taka promocja mogłaby obejmować zarówno kampanie edukacyjne, jak i zwiększoną obecność produktów - np. w sektorze gastronomicznym.
Siedem obszarów wsparcia
Póki co obecny program przewiduje siedem różnych interwencji, które odpowiadają na najważniejsze potrzeby sektora pszczelarskiego. Oto one:
O pomoc finansową mogą ubiegać się pszczelarze indywidualni, organizacje pszczelarskie (związki, stowarzyszenia, zrzeszenia i spółdzielnie), a także jednostki badawcze i doradcze zajmujące się pszczelarstwem. Dzięki szerokiemu spektrum beneficjentów, wsparcie trafia zarówno do dużych gospodarstw, jak i mniejszych pasiek.
Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Proces ten ułatwia dostęp do programu i umożliwia szybkie złożenie potrzebnych dokumentów bez konieczności wizyt w urzędach. Nabór potrwa od 24 października do 22 listopada 2024 roku. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej ARiMR.
***
Stowarzyszenie Polska Izba Miodu (PIM)
Skupia wiodących przedstawicieli branży przetwórstwa miodu w Polsce. Podstawowe zadanie izby to reprezentacja interesów polskich przetwórców miodu. Szczegółowe cele działania PIM obejmują m.in. promowanie i zachęcanie do spożycia miodu i produktów pszczelich, integracja podmiotów zajmujących się produkcją miodu, wspieranie rozwoju rynku miodu i innych produktów pszczelich, wspieranie wszelkich inicjatyw służących zachowaniu standardów sanitarno-weterynaryjnych i jakościowych miodu. Izba jest też partnerem do rozmów handlowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, opiniuje regulacje prawne dotyczące rynku miodu i produktów pszczelich, angażuje się we współpracę branży miodowej z państw należących do Unii Europejskiej.
oprac, e-red, ppr.pl