Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Światowy rynek wieprzowiny, wciąż dominowany przez niepewność

3 sierpnia 2021
Światowy rynek wieprzowiny, wciąż dominowany przez niepewność

Światowy rynek wieprzowiny jest pod presją przez prawie trzy lata, od początku kryzysu ASF w Chinach. Pomimo tego, że przez dwa lata prawie każdy liczący się kraj produkujący trzodę chlewną na świecie wykorzystywał wysoki popyt na wieprzowinę w Państwie Środka, obecnie wszyscy obawiają się, że wzrost produkcji wynika z gwałtownej likwidacji stada, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w tym kraju.

Według ekspertów Rabobanku duże wahania cen wieprzowiny na rynku chińskim, przekładają się na globalny rynek. Według oficjalnych danych, wskaźniki uboju w Chinach były niespodziewanie wysokie w II kwartale, co spowodowało wzrost produkcji wieprzowiny o 35,9% rok do roku w pierwszej połowie 2021 roku. Nagły wzrost podaży spowodował duży spadek cen i negatywnie wpłynął na wyniki zarówno w rolnictwie, jak i handlu w pierwszym półroczu. Sytuacja ta wskazuje, iż w III kwartale możemy spodziewać się niskiego wskaźnika importu wieprzowiny do Chin, a szacowane wysokie zapasy mrożonego mięsa będą wywierać dużą presję na ceny. Przewiduje się, że zmniejszenie importu w nadchodzących miesiącach, zmniejszy całoroczne zestawienie zamówień na wieprzowinę do Chin z rekordowych poziomów w 2020 roku nawet o 10% do 20%. Według ekspertów Rabobanku doprowadzić to może do redystrybucji handlu wieprzowiną na rynku światowym oraz prawdopodobnie spowoduje obniżenie cen wieprzowiny w krajach eksportujących.

W międzyczasie analitycy w USA przewidują umiarkowaną produkcję przez resztę roku, ponieważ straty spowodowane chorobami, mniejsza masa rzeźna jak i wysokie koszty paszy odbiją się istotnie na sektorze.

W Europie silny wzrost produkcji (+5%) obserwowany w pierwszym półroczu, nie utrzyma się w III kwartale. Wysokie koszty pasz i słabnący eksport ograniczą wzrost produkcji w przyszłych miesiącach. Dodatkowe ryzyko stanowią nowe ogniska ASF w Niemczech.

W Brazylii produkcja wieprzowiny rozpoczęła rok w dobrym tempie, kontynuując pozytywne wyniki 2020 roku (głównie w eksporcie). W niektórych regionach wysokie koszty pasz będą jednak zniechęcać do dalszego wzrostu produkcji w nadchodzących miesiącach. Ponadto nietypowy wzrost cen wołowiny w pierwszych miesiącach 2021 roku, po suchych warunkach klimatycznych sprzyjał konsumpcji kurczaka i wieprzowiny.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę