Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 procent w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając 2,0 miliony ton. Spadek ten jest spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak upały i susze, które negatywnie wpłynęły na produkcję trzciny cukrowej i plony. Pomimo tego, kontynuowane inwestycje w poprawę jakości trzciny i efektywność młynów mają na celu zwiększenie wydajności cukru w przyszłości.
Całkowity eksport cukru ma spaść o 40 000 ton, osiągając 770 000 ton z powodu przewidywanego spadku produkcji cukru. Niemniej jednak, Republika Południowej Afryki ma pozostać jednym z dziesięciu największych eksporterów cukru na świecie, a największymi odbiorcami w ubiegłym roku były Malezja, Korea Południowa i Wielka Brytania. Eksport do Stanów Zjednoczonych w ramach kwoty taryfowej (TRQ) utrzymuje się na stałym poziomie około 37 000 ton w ciągu ostatnich kilku lat.
Import ma spaść o 3 procent do 350 000 ton, z czego 93 procent pochodzi z Eswatini, które jest częścią Południowoafrykańskiej Unii Celnej (SACU) i nie podlega cłom importowym. W sierpniu 2024 roku Południowoafrykańska Służba Celna podwoiła cło na cukier z R1093,6 ($60,72) do R2348,9 ($130,41), aby chronić przemysł przed niższymi światowymi cenami cukru, ograniczając import. Republika Południowej Afryki pozostaje jednym z czterdziestu największych importerów cukru.
Spożycie cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 6 procent do 1,6 miliona ton z powodu wysokich cen cukru na rynku krajowym. Cukier jest głównie używany do bezpośredniego spożycia przez ludzi oraz do produkcji wyrobów cukierniczych i napojów. Zapasy cukru mają prawie potroić się do 31 000 ton z powodu niższego eksportu i konsumpcji.
Szacuje się, że światowa produkcja cukru, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrośnie o 2,8 mln ton do 186,6 mln, przy czym wyższa produkcja w Chinach, Indiach i Tajlandii z nawiązką zrekompensuje niższą produkcję w Brazylii. Oczekuje się, że konsumpcja wzrośnie do nowego rekordu wraz ze wzrostem na rynkach takich jak Indie. Eksport wzrósł ze względu na większe dostawy z Tajlandii. Szacuje się, że zapasy są niższe, ponieważ przewiduje się, że zmniejszone zapasy w Tajlandii z nawiązką zrównoważą wzrost zapasów w Indiach
Szacuje się, że produkcja w USA nieznacznie spadła do 8,4 mln ton przy niższych plonach buraków cukrowych i trzciny cukrowej. Import jest szacowany na podstawie prognozowanych programów kontyngentów ustalonych na minimalnych poziomach zgodnych ze zobowiązaniami Światowej Organizacji Handlu i umów o wolnym handlu, a także na podstawie prognozowanego importu z Meksyku, reeksportu i importu z wysokimi stawkami celnymi. Konsumpcja praktycznie się nie zmienia, a zapasy zmniejszają się wraz z niższym importem. Szacuje się, że produkcja w Brazylii jest o 2,5 miliona ton niższa, ale nadal jest drugą najwyższą w historii (43,0 mln ton), ponieważ szacuje się, że mniej trzciny cukrowej będzie dostępne do rozdrobnienia z powodu niekorzystnie suchej pogody. Oczekuje się, że miks produkcji cukru i etanolu pozostanie niezmieniony w porównaniu z poprzednim sezonem i wyniesie 49 procent w przypadku cukru i 51 procent w przypadku etanolu. Konsumpcja spadła wraz ze spadkiem produkcji, a eksport również spadł, ale w mniejszym stopniu niż spadek produkcji.
Szacuje się, że produkcja w Indiach wzrośnie od 1,5 miliona ton do 35,5 miliona przy sprzyjającej pogodzie i wyższych plonach. Przewiduje się, że konsumpcja będzie rosła wraz ze wzrostem dochodów. Szacuje się, że import spadnie wraz ze wzrostem produkcji, a eksport nieznacznie spadnie w związku z prawdopodobieństwem, że rząd utrzyma limity eksportowe w celu zaspokojenia krajowej konsumpcji żywności.
Szacuje się, że produkcja w Unii Europejskiej wzrośnie o 690 000 ton do 15,6 mln ton, ponieważ oczekuje się, że powierzchnia buraka cukrowego zaspokoi wyższy popyt. Konsumpcja utrzymuje się na niezmienionym poziomie, podczas gdy import spada wraz ze wzrostem produkcji. Pomimo wyższej produkcji oczekuje się, że eksport spadnie w porównaniu ze znacznie wyższymi poziomami w ostatnich latach gospodarczych. Szacuje się, że poziom zapasów wzrośnie wraz ze spadkiem eksportu. Produkcja w Chinach wzrosła o ponad 1,0 mln ton do 11,0 mln, ponieważ oczekuje się, że powierzchnia upraw trzciny cukrowej i buraków cukrowych wzrośnie. Szacuje się, że konsumpcja nieznacznie wzrośnie przy założeniu, że wydatki konsumpcyjne wzrosną wraz ze spadkiem cen cukru, rosnącym popytem. Przywóz szacuje się na niezmienionym poziomie, natomiast zapasy szacuje się na wzrost wraz ze wzrostem produkcji.
Szacuje się, że produkcja w Meksyku wzrośnie o 8 procent do 5,4 miliona ton ze względu na spodziewaną korzystną pogodę, która zażegnuje niektóre warunki suszy. Oczekuje się, że konsumpcja i zapasy spadną ze względu na wyższy eksport, który według szacunków wzrośnie w związku z wyższymi dostępnymi dostawami oraz eksportem do Stanów Zjednoczonych określonym w zmienionych umowach o zawieszeniu. Szacuje się, że produkcja w Tajlandii wzrośnie o 16 procent do 10,2 miliona ton ze względu na sprzyjającą pogodę, która spowodowała wzrost produkcji trzciny cukrowej i plonów cukru. Konsumpcja nadal rośnie, ale w wolniejszym tempie ze względu na niższy oczekiwany dochód do dyspozycji. Szacuje się, że eksport prawie się podwoi wraz ze wzrostem produkcji, podczas gdy zapasy mają spaść o jedną trzecią w związku z wyższym eksportem
Szacuje się, że produkcja w Australii spadła o 100 000 ton do 4,0 milionów z powodu niekorzystnych deszczy, które spowodowały, że część trzciny cukrowej nie została zebrana w tym roku, ale została wstrzymana na następny sezon. Szacuje się, że konsumpcja nieznacznie wzrośnie wraz ze wzrostem liczby ludności, podczas gdy eksport szacuje się nawet przy niższych dostawach ze względu na korzystny popyt światowy.
Produkcja w Chinach wzrosła o ponad 1,0 mln ton do 11,0 mln, ponieważ oczekuje się, że wzrośnie powierzchnia upraw trzciny cukrowej i buraków cukrowych. Szacuje się, że konsumpcja nieznacznie wzrośnie przy założeniu, że wydatki konsumpcyjne wzrosną wraz ze spadkiem cen cukru, rosnącym popytem. Przywóz szacuje się na niezmienionym poziomie, natomiast zapasy szacuje się na wzrost wraz ze wzrostem produkcji.
Szacuje się, że produkcja w Indonezji spadła o 300 000 ton do 2,0 milionów z powodu niekorzystnej pogody. Oczekuje się, że konsumpcja będzie rosła wraz ze wzrostem liczby ludności i oczekiwanym wzrostem popytu ze strony przemysłu spożywczego i napojów. Szacuje się, że przy rosnącym popycie i niższej produkcji import wzrośnie, a zapasy spadną. Szacuje się, że produkcja indyków spadła z 300 000 ton do 3,1 miliona z powodu gorących i suchych warunków pogodowych. Oczekuje się, że import wzrośnie ponad dwukrotnie wraz ze spadkiem produkcji, podczas gdy eksport ma się zmniejszyć. Konsumpcja i zapasy szacuje się bez zmian.
Wybrane korekty MY 2023/24 z prognozy z listopada 2024 r:
- Globalna produkcja wzrosła o 332 000 ton do 183,8 mln.
o Turcja podnosi się o 300 000 ton do 3,4 mln ze względu na sprzyjającą pogodę, która doprowadziła do wyższych plonów trzciny cukrowej.
plony trzciny cukrowej.
- Globalny import wzrósł o 3,0 mln ton do 59,9 mln ton.
o Egipt wzrósł o 900 tys. ton do 2,0 mln ton dzięki zwiększonemu importowi z Brazylii.
o Zjednoczone Emiraty Arabskie wzrosły o 589 000 ton do 2,4 mln ton dzięki wyższemu importowi z Brazylii.
o Libia odnotowuje wzrost o 526 000 ton do 627 000 ton w związku ze wzrostem importu z Indii.
o Unia Europejska spada o 500 000 ton do 2,5 miliona w związku z niższym importem pod koniec roku.
- Globalny eksport spadł o 4,9 mln ton do 63,3 mln ton.
o Tajlandia jest prawie o połowę mniejsza do 5,1 mln ton z powodu konkurencyjnego eksportu z Brazylii.
- Globalne zapasy końcowe zostały zwiększone o 8,2 mln ton do 80,4 mln ton.
o Indie zwiększają zapasy o 1,2 mln ton do 11,7 mln ton z powodu wyższego importu i niższego eksportu.
o Zapasy w Tajlandii niemal podwoiły się do 10,3 mln ton ze względu na spadek eksportu.
Należy pamiętać, że jednostką miary są tony metryczne (tony) wartości surowej przy użyciu zharmonizowanego kodu taryfowego zawartego w 1701
oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło:fas.usa.gov