Od lat, w Światowy Dzień Wody, Klub Gaja zachęca społeczności do organizowania wydarzeń lokalnych na temat zasobów wodnych inaugurując w ten sposób kolejną edycję programu „Zaadoptuj rzekę”. To dobra okoliczność by mówić o korzyściach jakie niosą rzeki dla społeczności, o ich walorach przyrodniczych czy kulturowych. Już 21 marca Klub Gaja i Miasto Rybnik zapraszają mieszkańców na Światowy Dzień Wody nad Nacynę.
Światowy Dzień Wody obchodzony jest od 1993 roku. Został zainicjowany przez ONZ, by zwrócić uwagę społeczną na fakt jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest „Woda i praca”. Dawno temu w dolinie Nacyny powstała osada rybacka, która dała początek miastu Rybnik. Nacyna przez wieki zmieniała się. Jak przybliżyć rzekę mieszkańcom? Jak zachęcić ich do wspólnych dla niej działań? Podczas imprezy, która odbędzie się 21 marca (poniedziałek) w Rybniku na Rynku i bulwarach nad rzeką Nacyną połączymy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi. Zaprosimy dzieci i młodzież do udział w interaktywnych grach i zabawach oraz happeningu.
„Bulwary nad Nacyną są przykładem, że miasta mogą zwrócić rzekę mieszkańcom. Możliwość spaceru nad wodą w centrum miasta podnosi jakość naszego życia. O tym będziemy mówili wspólnie z młodymi i dorosłymi rybniczanami na Rynku, który kiedyś był stawem” – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Razem z Klubem Gaja będzie można m.in. zapoznać się ze szczególną dla rybniczan rybą i rośliną, odbić metodą szablonu ich wizerunek na błękitnej rzece - czyli Dizajn Szczupak. Zakręcić Wodnym Kołem Fortuny i zmierzyć się z pytaniami o rzekach przepływających przez miasto. Poznać Rzekę Idealną czyli rzekę pełną życia. Zainteresowanych zapraszamy na spacer z przewodnikiem Poznajemy Nacynę a podczas warsztatów plastycznych Kto tu mieszka wykonamy plansze szczupaków, które zagrają w happeningu. Światowy Dzień Wody zakończy się wspólnym happeningiem „Ryba w Rybniku to piękny widok”. Wstęga - symboliczna żyjąca rzeka – połączy wspólne działania.
To właśnie w Światowy Dzień Wody, co roku, Klub Gaja zaprasza wszystkich chętnych (placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje, obywateli) do włączenia się do programu „Zaadoptuj rzekę”. Do odkrywania w swojej okolicy rzek i innych akwenów oraz otaczania ich opieką. Zachęca ludzi by chronili te miejsca i dostrzegali ich potencjał. To ma służyć nie tylko przyrodzie, ale także nam samym. Czyste środowisko to dobra jakość życia i zdrowie obywateli.
***
Od początku działalności Klub Gaja zajmuje się rzekami. Dzięki kampanii Teraz Wisła prowadzonej od 1994 roku przyczyniliśmy się do zachowania królowej polskich rzek w stanie zbliżonym do naturalnego. Przywróciliśmy w świadomość społecznej znaczenie Wisły. Kampania rozwinęła się w kierunku programu „Zaadoptuj rzekę” (od 2005 roku) , który angażuje Polki i Polaków do realnych działań dla rzek, potoków, jezior i Morza Bałtyckiego. Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partnerem merytorycznym Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego.
Dzięki programowi „Zaadoptuj rzekę” zaadoptowano czyli otoczono opieką 746 rzek i akwenów w 1492 miejscach w Polsce. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 177 tysięcy osób. Program Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” zdobył nominację do tytułu The Best Practice – najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008 r.).
Więcej informacji: www.zaadoptujrzeke.pl
Na zdjęciach: 1. Prezydent Miasta Rybnika na spływie kajakowym rzeką Rudą. Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła.
2. Odbijanie szablonów na symbolicznej rzece podczas zajęć dizajnerskich. Fot. Klub Gaja.
Klub Gaja