Adama_Spyrale_1-31.05.21

Światowy Dzień Rzek w Bielsku-Białej

27 września 2016
Światowy Dzień Rzek w Bielsku-Białej
Klub Gaja

Co roku, w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. To święto ustanowiono, by propagować wartości rzek, dążyć do zwiększenia świadomości społecznej na ich temat, a także zachęcać społeczności do racjonalnego gospodarowania wodami na całym świecie. W związku z tym wydarzeniem, Klub Gaja i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Bielsku-Białej, zapraszają 29 września (czwartek) na happening „Żywa rzeka”, który odbędzie się o godz. 11.00 na moście nad rzeką Białą (ul. 11 Listopada) w Bielsku- Białej.

Happening nad Białą, związany z obchodami Światowego Dnia Rzek, poprzedzą warsztaty edukacyjne dla uczniów, inspirowane akcją artystyczną Cecylii Malik „Warkocze Białki”. Scenariusz warsztatów powstał w ramach projektu Bunkra Sztuki w Krakowie „Rezerwat miasto”, którego partnerem był Klubu Gaja.

Poprzez opowieść i własnoręcznie przygotowane prace plastyczne dzieci poznają rzeki. Początek warkocza symbolizuje źródło, z którego wypływają kolejne pasma, strumieni i rzek, splatają się w jedną, niezbędna do życia człowieka i przyrody całość. Z warkoczy powstaje instalacja przepleciona elementami fauny i flory. Wszystko po to by uwrażliwić najmłodszych na piękno i życiodajną rolę rzek – komentuje Miłosława Bożek, edukatorka Klubu Gaja, autorka scenariusza „Strumienie warkoczy”.

Finałem warsztatów edukacyjnych będzie happening dla rzek. W czwartek (29 września) o godz. 11.00, wspólnie z uczniami, zapraszamy bielszczan na most nad rzeką Białą (ul.11 Listopada). Uplecione warkocze przez dzieci, symbolizujące źródłowe potoki Białki, wypływające ze stoków gór Beskidu Śląskiego: Klimczoka, Szyndzielni i Magury połączą się z rzeką w centrum miasta. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Bielska-Białej. Partnerem wydarzenia jest AQUA S.A - wodociągi w Bielsku-Białej.

Od początku działalności Klub Gaja zajmuje się rzekami. W Polsce to bardzo trudny temat a przecież rzeki są cennym dziedzictwem przyrodniczym, społecznym i kulturowym. Dzięki kampanii Teraz Wisła prowadzonej od 1994 roku Klub Gaja przyczynił się do zachowania królowej polskich rzek w stanie zbliżonym do naturalnego. Przywrócił w świadomości społecznej znaczenie Wisły. Kampania rozwinęła się w kierunku programu edukacyjnego „Zaadoptuj rzekę”. Od 12 lat angażuje on Polki i Polaków do działań dla rzek, potoków, jezior i Morza Bałtyckiego. Zachęca ludzi by chronili te miejsca, opiekowali się nimi i dostrzegali ich potencjał. To ma służyć nie tylko przyrodzie, ale także nam samym, ludziom. Czyste środowisko to dobra jakość życia i zdrowie obywateli. Dotychczas ponad 177 000 osób zaadoptowało czyli otoczyło opieką 746 rzek i akwenów w 1492 miejscach w Polsce.


Więcej informacji: www.zaadoptujrzeke.pl

Dofinansowanie:

Klub Gaja


POWIĄZANE

CBD jest obecny nie tylko w suszu i olejkach. Na rynku dostępny jest także haszy...

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 28 maja br., w...

Od początku roku doszło do silnego wzrostu cen skupu drobiu (skumulowany wzrost ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę