Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wysiali 3 tys. paczek mieszanki nasion roślin nektaro- i pyłkodajnych, stanowiących pożytek i schronienie owadom zapylającym.
Jak pokazują raporty Instytutu Ogrodnictwa-Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, corocznie liczba rodzin pszczelich w Polsce wzrasta, a w 2019 roku osiągnęła poziom 1,68 miliona.
Taka liczba rodzin pszczelich cieszy, a jednocześnie skłania do większej dbałości o owady zapylające. Pszczoły, narażone na trudne warunki zimowania, nieprzewidywalną pogoda, suszę i choroby, potrzebują wsparcia od rolników. Najważniejsze jest przestrzeganie zapisów etykietowych środków ochrony roślin, przede wszystkim czasu prewencji dla pszczół i zwracanie uwagi w jakich uprawach i w jakich fazach rozwoju można wykonywać zabiegi insektycydowe.
Nieocenioną pomocą jest także wysianie pasów roślin pyłko- i nektarodajnych.
„Dzięki pasom kwietnym przy uprawach rzepaku, liczba dzikich gatunków pszczół wzrasta trzy-, czterokrotnie. Wiemy to dzięki programom badawczym, które prowadzimy z Instytutem Agroekologii i Różnorodności Biologicznej (IFAB) w Mannheim oraz Instytutem Ekologii Krajobrazu i Ochrony Przyrody (ILN) w Bühl. - mówi dr Michał Krysiak, Kierownik ds. Zrównoważonego Rolnictwa w firmie Bayer, która wyprodukowała mieszankę nasion roślin miododajnych.
krir.pl