Adama_15.08-30.09.2021

Światowy Dzień Monitoringu Wody

24 września 2021
Światowy Dzień Monitoringu Wody

Woda jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych substancji na kuli ziemskiej, a jednocześnie bardzo cennym surowcem. 18 września obchodziliśmy Światowy Dzień Monitoringu Wody – to idealny moment, aby zachęcić społeczeństwo do optymalnego zużywania wody oraz dbania o środowisko wodne nie tylko na świecie, ale i lokalnie.                  Zakład Agros Nova w Łowiczu już wdrożył wiele działań proekologicznych i planuje kolejne inicjatywy tworzone w poszanowaniu otoczenia naturalnego, w tym wód. Dowiedz się, jakie.

Bogactwo Ziemi – woda
Na świecie 12% wody słodkiej zużywanej jest na cele komunalne, 19% wykorzystywane jest w przemyśle, a 69% w rolnictwie. Abyśmy mogli wciąż korzystać z tego zasobu, kluczowe jest odpowiednie dbanie o niego. Woda jest bowiem nie tylko istotnym elementem funkcjonowania ludzkiego organizmu. Każdy z nas w różnych celach wykorzystuje ją na co dzień. W domu jest niezbędna do gotowania, mycia się czy sprzątania. Jest również ważną częścią przemysłu, ponieważ woda wykorzystywana jest m.in. do wytwarzania produktów spożywczych czy nawadniania upraw rolnych. Pełni także ważną rolę w kontekście wypoczynku – kto z nas latem nie lubi przebywać nad jeziorem lub nad morzem, żeby odetchnąć od codziennych obowiązków. Woda jest zatem bardzo ważną częścią naszego życia. Warto więc pamiętać, że sposób, w jaki ją wykorzystujemy, wpływa na nasze środowisko. Nadmierne zużywanie i zanieczyszczanie wody przekładają się na jej jakość i dostępność na całym świecie, w tym także we wszystkich regionach Polski.
Z szacunku do natury
Woda zajmuje 71% naszej planety. Wody słone – morza i oceany – stanowią 97,5% wszystkich wód, natomiast wody słodkie, czyli jeziora, rzeki, bagna i płytki wody podziemne – zaledwie 2,5% . Łowicz jest najstarszym i jednym z piękniejszych miast województwa łódzkiego, znajdującym się miedzy Warszawą a Łodzią – w sercu żyznych terenów ziemi łowickiej. Miejscowość położona jest w zlewni rzeki Bzury , lewobrzeżnego dopływu Wisły . To właśnie nad jej brzegiem w 2020 roku, pod pieczą Centrum Promocji i Turystyki Ziemi Łowickiej, została zbudowana plaża. W ramach projektu przywieziono 1000 ton piasku, aby nowa plaża była dla łowiczan miejscem relaksu i odpoczynku. Oprócz Bzury w okolicach Łowicza sieć wodną tworzą również inne rzeki, np. Bobrówka, Zielkówka, Uchanka czy Zwierzyniec. W okolicach miasta obecne są także kanały, rowy melioracyjne, zbiorniki wodne oraz stawy rybne.
Czy wiesz, że…
…całkowita długość rzeki Bzury wynosi 166 kilometrów? Na terenie powiatu łowickiego znajduje się jej odcinek o długości 38,9 kilometrów, a powierzchnia jej zlewni to aż 7 788 kilometrów!
Widoczny w ostatnich kilkudziesięciu latach dynamiczny rozwój przemysłu, jak również intensywny postęp cywilizacji wymagają inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Z tego względu zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, w tym wód powierzchniowych, stały się w obecnych czasach ważną kwestią – zarówno dla globalnych, jak i dla polskich przedsiębiorstw. Widoczna jest rosnąca rola czynnika ekologicznego w sektorze gospodarczym, która wynika ze wzrostu znaczenia odpowiedzialności biznesu oraz coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Wiele firm – w tym także znajdujących się na terenie Łowicza – wdraża proaktywne podejście do zarządzania swoim biznesem, opierając się przy tym na zrównoważonym rozwoju i niwelując w ten sposobów negatywny wpływ działalności na środowisko i najbliższe otoczenie.
Biznes w służbie ekologii
Jednym z nich jest polski Zakład Agros Nova w Łowiczu, od 2015 roku należący do Grupy Maspex. Przedsiębiorstwo nieustannie wdraża działania na rzecz środowiska naturalnego i planuje kolejne proekologiczne inwestycje, których celem jest dalszy rozwój firmy przy minimalnym wpływie na otoczenie. Wysokiej klasy standardy ekologiczne, wykorzystywanie technologii nowej generacji i wprowadzenie usprawnień produkcyjnych pod kątem rozwiązań najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu to priorytet firmy.                                                                                                  Maspex przeznaczył w swoich zakładach – w tym również w Agros Nova – 190 mln złotych na projekty proekologiczne. Zakład bierze odpowiedzialność za swój wpływ na Łowicz i jego okolice, dlatego planując kolejne inwestycje, kładzie duży nacisk na rozwiązania ekologiczne.
Przykładem takiego projektu jest m.in. plan budowy przyzakładowej oczyszczalni, który został dopracowany pod względem wysokich standardów i technologii, a także pod kątem dbałości o środowisko naturalne. Z okazji Światowego Dnia Monitoringu Wody warto zwrócić uwagę na to, że ta inwestycja zapewni m.in. oszczędność wody na poziomie 30% (odzyskanej i ponownie wykorzystanej do wewnętrznych procesów bez kontaktu z żywnością). Zdecydowana większość badanych łowiczan – bo aż 8 na 10 (80%) – chce, aby Agros Nova podejmował kolejne inicjatywy rozwojowe. Aby były one możliwe, konieczna jest budowa własnej oczyszczalni dostosowanej do wymogów i potrzeb procesu przetwórstwa warzyw i owoców. 81% mieszkańców uznaje proekologiczny projekt budowy bezemisyjnej przyzakładowej oczyszczalni za ważny. 48% ankietowanych popiera fakt, że oczyszczalnia będzie korzystnie wpływać na środowisko, ponieważ – pracując w obiegu zamkniętym – zagwarantuje znaczące efekty proekologiczne oraz umożliwi oszczędność wody i energii . Warto podkreślić, że już 3 nowoczesne oczyszczalnie ścieków z powodzeniem funkcjonują w zakładach produkcyjnych Maspex – w Tymbarku, Olsztynku i w Tychach.
Dzięki dotychczasowym realizacjom w Zakładzie w Łowiczu efektywnie funkcjonują nowoczesne linie produkcyjne, które są wydajniejsze, przyjazne dla środowiska i energooszczędne, ponieważ gwarantują o 15% mniejsze zużycie energii elektrycznej. Na terenie Zakładu w Łowiczu funkcjonuje również zautomatyzowany magazyn, w którym zastosowane rozwiązania umożliwiają redukcję emisji dwutlenku węgla nawet do 25%. Zakład wdraża także idee gospodarki obiegu zamkniętego. Około 85% odpadów jest poddawanych różnym formom ponownego użycia czy też są przekazywane do odzysku.


POWIĄZANE

Iga Świątek to z pewnością jedna z jaśniejszych gwiazd polskiego tenisa. Młoda z...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje II Ogólnopolski Konkurs Tes...

W dniu 21 października br. w Białymstoku poznaliśmy zwycięzców w projekcie "Inno...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę