Według danych Agricensus ONZ podniosła swoje szacunki dotyczące światowej produkcji pszenicy w roku gospodarczym 2023/24 do wyższych szacunków dla Rosji, Turcji i Arabii Saudyjskiej w opublikowanym w tym miesiącu raporcie AMIS. Produkcja pszenicy szacowana jest na 787,1 mln ton, co oznacza wzrost o 0,25% w porównaniu z 785,1 mln ton oczekiwanych w listopadzie, ale w dalszym ciągu spadek o 2,1% w porównaniu z ubiegłorocznymi 804,1 mln ton. Oczekuje się, że produkcja pszenicy wzrośnie o 1,3 mln ton w Turcji i o 1 mln ton w Rosji.
Produkcja kukurydzy również wzrosła do 1,21 miliarda ton ze względu na wyższą oczekiwaną produkcję w USA. Globalna produkcja wzrosła o 0,2% miesiąc do miesiąca i obecnie przekroczy rok 2022 o 4,6%. Szacunki produkcji kukurydzy w USA wzrosły w porównaniu do listopada o 4,1 mln ton. Prognoza zapasów kukurydzy również wzrosła o 0,62% m/m do 309,1 mln ton, co oznacza wzrost o 8,5% w porównaniu z poziomem początkowym, dzięki rosnącej produkcji w USA. Szacunki dotyczące produkcji soi obniżono o 0,95% do 395,2 mln ton ze względu na słabsze perspektywy dla Brazylii i Indii, choć produkcja nadal będzie o 6,26% wyższa niż rok wcześniej.
Według zaktualizowanej prognozy brazylijska produkcja będzie w listopadzie o 4 mln ton niższa niż oczekiwano. Prognozę zapasów soi również obniżono do 51,8 mln ton w związku z oczekiwanymi uwolnieniami zapasów w Brazylii i Chinach.
Według raportu Statistics Canada, perspektywy upraw pszenicy i rzepaku w Kanadzie znacznie się poprawiły w ostatnich miesiącach, gdy zbiory powróciły do stanu pierwotnego po suchych warunkach, które zagrażały plonom.
W swoim rocznym raporcie z 4 grudnia agencja stanowa oszacowała produkcję całej pszenicy na 32 miliony ton, co stanowi drugi najniższy wynik od sześciu lat, ale jest wyższa od szacunków z września wynoszących 29,8 miliona ton.
Rolnicy zebrali 24,8 mln ton pszenicy jarej wobec wcześniejszych szacunków mówiących o 22,6 mln ton. Produkcja pszenicy durum, wynosząca 4 mln ton, była drugim najmniejszym zbiorem od 13 lat i stanowiła niewielki spadek w stosunku do poprzednich szacunków.
Całkowita powierzchnia zbiorów pszenicy wyniosła 26,39 mln akrów, w porównaniu z 24,9 mln akrów w 2022 r., przy czym areał pszenicy jarej wzrósł o 7%, a pszenicy durum stosunkowo niezmieniony.
Warto zaznaczyć, że Kanada jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie i największym eksporterem rzepaku.
oprac, e-red, ppr.pl na podst źródła: Agricensus, World-grain