W tym roku zbiórka jedzenia dla potrzebujących, którą w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie organizują Banki Żywności, odbędzie się od 1 do 3 grudnia. Produkty - np. mąkę, przetwory i słodycze - można będzie włożyć do koszy w wybranych sklepach.
W tegorocznej zbiórce uczestniczyć będzie ok. 55 tys. wolontariuszy w ponad 500 miejscowościach w całym kraju. W akcję zaangażowanych jest ok. trzy tys. sklepów, gdzie ustawione zostaną specjalnie oznaczone kosze. Będzie można do nich wkładać produkty spożywcze; trafią one na stoły osób, których niewielki domowy budżet uniemożliwia przygotowanie świątecznych posiłków.
Najbardziej potrzebne są produkty o długim terminie ważności - m.in. mąka, cukier, olej, owoce i konserwy w puszkach, makaron, ryż, kasze, dżemy i bakalie. Wolontariusze liczą także na słodycze, które szczególnie cieszą dzieci.
Organizatorzy akcji wskazują, że "w okresie, kiedy większość z nas przygotowuje i smakuje potrawy świąteczne, rozchodzący się na zewnątrz wielu domów zapach świąt, to wciąż dla blisko 2 milionów osób w Polsce, żyjących w skrajnym ubóstwie, jedyne dostępne świąteczne doznanie".
"Planując święta, myślimy o tym, co ugotujemy, upieczemy, jak doprawimy świąteczne potrawy, żeby zasmakowały naszym najbliższym. Nie zapominajmy również o tych, dla których często jedyną przyprawą potrawy jest głód: o dzieciach, rodzinach, osobach samotnych, starszych, pozbawionych szansy na jakikolwiek ciepły posiłek. Robiąc zakupy dla siebie, kupmy kilka produktów spożywczych więcej dla innych i dodajmy smaku także ich świętom, by mogli spędzić je z godnością" - podkreśla prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski.
Artykuły zebrane podczas zbiórki trafiają do magazynów Banków Żywności. Będą sortowane, ważone i liczone. Następnie zostaną przekazane podopiecznym organizacji charytatywnych, które wspierają najuboższych. Pomoc dotrze m.in. do rodzin wielodzietnych, dzieci z domów dziecka, osób bezdomnych, samotnych, chorych i bezrobotnych.
Idea Banków Żywności zrodziła się w latach 60. XX wieku w USA z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. W Europie pierwsze Banki Żywności powstały w latach 80. Pierwszy Bank Żywności w Polsce powstał w 1993 r. z inicjatywy Jacka Kuronia przy fundacji "Pomoc Społeczna SOS".
Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)