Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sukces USA - Korea Płd. uznała regionalizację

27 marca 2018
Sukces USA - Korea Płd. uznała regionalizację

Stany Zjednoczone i Korea Południowa wypracowały porozumienie w kwestii stosowania zasady regionalizacji w przypadku zakażenia stad drobiu wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków. Regionalizacja zastąpi w razie potrzeby wprowadzanie zakazu eksportu z całego kraju. W praktyce będzie to oznaczało, że ewentualny zakaz eksportu z USA do Korei Południowej zostanie wprowadzony wyłącznie dla regionu, w którym pojawi się choroba zakaźna, a z pozostałego obszaru Amerykanie będą mogli nadal realizować wywóz drobiu i produktów jajecznych na rynek koreański.

Polityka regionalizacji zgodnie z wytycznymi OIE została zaakceptowana przez południowokoreańskie władze dzięki zaangażowaniu i determinacji amerykańskiej administracji  do spraw rolnictwa, prężnie działającej na rzecz lokalnego sektora drobiarskiego. Nowe procedury z pewnością wpłyną na utrzymanie płynności eksportu z USA.  W latach 2014-2016 z powodu problemów z grypą ptaków amerykański eksport mięsa kurcząt do Korei Południowej spadł o prawie 90%, z poziomu około 64,9 tys. ton do 7,1 tys. ton. Amerykanie szacują, że grypa ptaków kosztowała przemysł drobiarski 4,2 miliarda dolarów uwzględniając straty w eksporcie  i sprzedaży krajowej. Z tej sumy około 387 milionów dolarów, czyli 9,2 procent, można przypisać Korei Południowej.

Amerykanie upatrują szans na zwiększenie eksportu drobiu na rynek południowokoreański i planują  stać się największym dostawcą kurcząt, indyków, jaj i przetworów jajecznych do czwartej co do wielkości gospodarki w Azji. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji branżowych, porozumienie z Koreańczykami jest działaniem pionierskim, które w dłuższej perspektywie ma się przyczynić  do wzrostu zaufania azjatyckich konsumentów dla importowanych z USA produktów drobiarskich.  

Przypomnijmy, że w sierpniu 2017 roku Korea Południowa ponownie otwarła się na przywóz  produktów drobiowych z USA.  Zgodnie z obowiązującą do tej pory polityką Korei Południowej ogólnokrajowy zakaz importu z USA został wprowadzony po wystąpieniu ogniska HPAI w Tennessee w marcu 2017 r. Jednak na zasadzie wyjątku Korea importowała już wcześniej amerykańskie jaja w celu zbicia cen, które wzrosły w tym kraju po wykryciu grypy ptaków.

W sezonie 2016/2017 Korea Południowa  była najbardziej poszkodowanym regionem na świecie przez grypę ptaków. W październiku 2017 roku kraj ten ogłosił, że jest wolny od grypy ptaków, co nie trwało jednak zbyt długo. W listopadzie 2017 roku HPAI  znów pojawił się w stadach drobiu i  cały miejscowy sektor walczy obecnie z rozprzestrzeniającym się wirusem. Szacuje się, że od od listopada 2017 roku uśmiercono już kilka milionów ptaków. Aktualna  sytuacja jest niewątpliwie dodatkowym impulsem do dalszego wzrostu popytu w państwie azjatyckim na amerykański drób i produkty jajeczne.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę