Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stena Recycling po raz trzeci nagrodzi „Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego”.

21 października 2019
Stena Recycling po raz trzeci nagrodzi „Lidera Gospodarki Obiegu Zamkniętego”.
Newseria Biznes

Wzrost liczby miejsc pracy i konkurencyjności firm oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych o 4% - to tylko kilka potencjalnych efektów wprowadzenia zaleceń Komisji Europejskiej z obszaru gospodarki cyrkularnej. Właśnie rusza Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, konkurs promujący nowoczesne rozwiązania biznesowe oparte o racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych. W trzeciej edycji mogą wziąć udział zarówno firmy jak i studenci.

 

Stena Recycling już po raz trzeci nagrodzi firmy, które wdrożyły najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania z zakresu gospodarki cyrkularnej lub prowadzą działania promujące tę ideę. Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw wszystkich kategorii, od korporacji znanych na całym świecie po start-upy. Firmy w Polsce coraz lepiej rozumieją, jak istotne jest podejmowanie działań prowadzących do przejścia na model gospodarki obiegu zamkniętego. Wskazuje na to rosnąca z roku na rok liczba zgłoszeń i ich wysoka wartość merytoryczna. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców znalazły się m.in. Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) z projektem „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”, IKEA Retail z projektem „Przyda się” oraz KOKO World z projektem „Moda na gospodarkę cyrkularną”. 

 

Zmiana modelu gospodarki z linearnego na cyrkularny to wielomiliardowe oszczędności i ochrona środowiska. To również potencjalny czynnik wzrostu europejskiego PKB nawet o 11% do 2030 r. i 27% do 2050.[1] Dlatego firmy coraz częściej decydują się na inwestycje w rozwiązania ograniczające ilość wytwarzanych odpadów poprzez racjonalne wykorzystanie surowców i wydłużenie cyklu ich życia. 

 

Z plastiku odzyskanego z tylnej obudowy telewizora, można wyprodukować doniczki lub kołpaki samochodowe. Z pociętych na strzępy ubrań wytwarza się maty wygłuszające lub wkłady do materacy. Przetworzenie stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala uratować sześciometrową sosnę. Zaskakujących pomysłów na to, jak można odejść od podejścia „kup, zużyj, wyrzuć” jest wiele i warto je pokazywać. Przejście na model gospodarki cyrkularnej, nie tylko rozwiązuje problemy kurczących się zasobów i rosnącej liczby odpadów, ale dodatkowo sprzyja tworzeniu się nowych modeli biznesowych i miejsc pracy.

 

- Zmiana modelu gospodarki z linearnej na cyrkularną, w którym wielokrotnie wykorzystujemy dostępne produkty, to szereg korzyści. Przede wszystkim mniej zużywamy zasobów, jednocześnie tworząc nowe miejsca pracy. Jest to możliwe dzięki innowacyjnym modelom biznesowym, tworzonym z myślą o ochronie środowiska i budowaniu przewagi konkurencyjnej jednocześnie. Konkurs Stena Recycling motywuje przedsiębiorstwa i młodych ludzi do odważnego i nowatorskiego myślenia o tym, jak maksymalizować pozytywny wpływ produktów i usług na otoczenie – mówi prof. dr hab. Bolesław Rok z Katedry Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego.

- Każda firma, która podejmuje działania, dążące do wprowadzenia GOZ, może zgłosić się do konkursu i powinna wpisać udział w nim na stałe do swojego kalendarza. Zależy nam na pokazywaniu perspektywy i pomysłów zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych ludzi, ponieważ coraz częściej wybierają oni pracodawców uwzględniających w codziennych działaniach zasady społecznej odpowiedzialności biznesu i sami stają się promotorami pozytywnych zmian – mówi Aleksandra Surdykowska - PR i Marketing Manager Stena Recycling.

Jak zgłosić się do konkursu

Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.

Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań „Rekopol”, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów. 

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni wiosną 2020 r. podczas gali podsumowującej trzecią edycję konkursu.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych. 

Zwycięzcy w kategorii studenckiej otrzymają laptopy oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i studenci zostaną także wyróżnieni certyfikatem dobrych praktyk.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Czym jest GOZ

Gospodarka Obiegu Zamkniętego polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% - odpadów komunalnych, 55% - plastiku, 60% - aluminium, 80% – metali żelaznych. 

O konkursie 

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. To pierwszy w Polsce konkurs skierowany do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalający na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ. W poprzedniej edycjach tytuł Lidera GOZ w kategorii przedsiębiorstw zdobyły: KOKO World za projekt „Moda na gospodarkę cyrkularną”, Signify Poland Oddział w Kętrzynie (Phillips) za projekt „Pacific LED – Circular Economy ready luminaire”; IKEA Retail za projekt „Przyda się”, wyróżniono również Fundację ProTerra za projekt „Po-dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia”. W kategorii student główną nagrodę przyznano Annie Kozieł z Politechniki Warszawskiej za projekt „Brakujący znak na opakowaniu”, wyróżnienia otrzymały Aleksandra Kuta z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za projekt „DeCloths” oraz Małgorzata Rozmus z Politechniki Częstochowskiej za projekt „KOPudełka“.


[1] “Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: Biznesowe uzasadnienie przyspieszonej zmiany” Fundacja Ellen MacArthur (2015)

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę