Stan zasiewów ozimin w krajach półkuli północnej generalnie oceniany jest jako dobry. Pewne niepokoje pojawiły się jednak na Ukrainie. Warunki pogodowe odnotowywane na jesieni bieżącego roku (wcześniejsza susza, późniejsze obfite opady utrudniające siewy) oraz obecne niskie temperatury spowodowały spowolnienie kiełkowania i rozwoju pszenicy ozimej na Ukrainie.
Susza rozpoczęła się na początku września 2016 r. i trwała do pierwszej połowy października minionego roku., kiedy to odnotowywano obfite deszcze. W niektórych obszarach kraju październikowe opady były nadmierne. Niekorzystne dla ozimin była też późniejsze niskie temperatury. Temperatury na początku października br. obniżyły się poniżej średniej długoletniej, co spowolniło kiełkowanie pszenicy.
W UE kondycja zbóż ozimych jest dobra pomimo opóźnień w siewach. Gorzej przedstawia się sytuacja rzepaku, którego uprawy ucierpiały z powodu suszy.
Wczesną jesienią susza spowodowała utrudnienia w siewach zbóż ozimych w niektórych rejonach UE. Z kolei październikowe deszcze we Francji i Niemczech poprawiły kondycję gleb, jednak wpłynęły na opóźnienie prac polowych. Niskie temperatury spowolniły rozwój roślin. Podobnie opóźnienia spowodowane opadami deszczu odnotowały kraje wschodniej Europy, w tym Rumunia, północna Bułgaria i Węgry.
W przypadku szacunków tegorocznych plonów MARS nie dokonał większych poprawek. Podniesiono nieznacznie oszacowanie średnich plonów kukurydzy w UE z 6,82 t/ha do 6,83 t/ha. Oznacza to średnie plony o 1,8% poniżej średniej pięcioletniej, jednak o 6,5% wyższe od bardzo słabego wyniku w 2015 roku. Średnie plonowanie pszenicy w bieżącym roku zostało oszacowane na 5,62 t/ha.
FAMMU / FAPA