W dniu 25 kwietnia 2016 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą do Ministra Środwiska, przesyłając do wiadomości Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o uwzględnienie w pakiecie dla obszarów wiejskich Programu rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez wprowadzenie do nich wapna pochodzącego z przerobu kopalin naturalnych z wykorzystaniem środków de minimis oraz dotacji Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem programu jest poprawa właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleb w wyniku rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez nawożenie wapnem. Według Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej połowa areału użytków rolnych w Polsce wykazuje kwaśny bądź bardzo kwaśny odczyn. Poprawa jakości, poprzez wapnowanie gleb użytkowanych rolniczo przyczyni się do redukcji emisji związków azotowych do wód gruntowych i płynących, w celu osiągnięcia wymagań Dyrektywy Azotanowej.
Na przykładzie lat 2007-2008 Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego realizowała w/w Program z udziałem dotacji pochodzącej z WFOŚ i GW w Łodzi. Z dotacji wynoszącej 1 mln zł skorzystało ok. 1500 rolników. Jednak w dniu 16.09.2008 r. decyzją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska- Pana Stanisława Gawłowskiego realizacja programu została wstrzymana i trwa do chwili obecnej.
Uzasadniając swoje stanowisko Minister Gawłowski stwierdził, że wapnowanie gleb jest czynnikiem strukturotwórczym i plonotwórczym. Nie jest natomiast traktowane jako zagadnienie z zakresu ochrony środowiska, co zdaniem samorządu rolniczego jest błędne, ponieważ wapnowanie gleb jest szczególnie istotne w kontekście wymogów środowiskowych i obowiązującej Dyrektywy Azotanowej obligującej do podejmowania działań na rzecz ograniczenia odpływu biogenów do wód. Zabieg wapnowania gleb nie tylko korzystne wpłynie na jakość gleb, ale jest pierwszym krokiem w stronę wdrażanej w Polsce Dyrektywy.
krir.pl