W ubiegłym tygodniu ceny skupu pszenicy i kukurydzy u handlarzy nieznacznie spadły w portach Wielkiej Odessy i Dunaju, jednak przedziały cen pozostały w większości niezmienione, poinformowała szefowa działu rynku lokalnego APK-Inform Anna Tanskaya.
Wyjaśniła, że słaba aktywność handlowa przy słabych wynikach „korytarza zbożowego” wywierała presję na rynek.
„Większość handlarzy zbożem zaspokoiła bieżące potrzeby i nie uważa za celowe zawierania nowych umów do czasu rozstrzygnięcia kwestii przedłużenia „inicjatywy” po 19 marca na kolejne 120 dni. Stopień niepokoju na rynku budziły wypowiedzi strony rosyjskiej o niecelowości kontynuacji „porozumienia zbożowego”. Ponadto doszło do przerw w pracy portów i terminali z powodu problemów z dostawami energii w Odessie po dużej awarii w obiekcie energetycznym. Sytuację dodatkowo skomplikował kolejny zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę 10 lutego (w tym na obiekty infrastruktury krytycznej)” – skomentowała A. Tanskaja.
Wśród pozytywnych momentów ekspert zwrócił uwagę na zwiększenie minimalnego tonażu statków poruszających się „korytarzem zbożowym” (dla zboża z 20 do 25 tys. ton) w celu skrócenia przestojów i zwiększenia wolumenu eksportu. Nowe zasady będą miały zastosowanie do statków, które nie są jeszcze w kolejce. Jednak ze względu na niską średnią dzienną liczbę inspekcji (2,5 jednostki dziennie) wynik będzie widoczny dopiero po półtora miesiąca.
Ceny kupna pszenicy spożywczej i paszowej utrzymywały się głównie na poziomie 200-228 i 185-215 USD/t СРТ-порт, a kukurydzy 195-215 USD/t CPT-port. Ceny maksymalne ogłosiło kilka firm w portach naddunajskich.
źródło: APK-Inform