W ciągu pierwszych 9 dni grudnia wolumen eksportu drogowego produktów rolnych z Ukrainy w porównaniu z tym samym okresem listopada zmniejszył się o 4,6 proc., do 100,48 tys. ton. informuje «АПК-Информ» w oparciu o liczby podane przez specjalistów Spike Brokers.
Jak podano, największe zmiany w przepływach ruchu towarowego na początku tego miesiąca wystąpiły na granicy rumuńskiej, gdzie eksport produktów rolnych zmniejszył się o 24,4 proc., do 26,1 tys. ton. Spadek zaobserwowano również na kierunku mołdawskim, gdzie wolumen przewozów drogowych zmniejszył się o 6,8%, do 14,78 tys. ton.
"W tym samym czasie na granicy Polski i Węgier odnotowano wzrost wolumenów przewozów drogowych o 10,4 proc. i 7,4 proc., odpowiednio do 41,07 tys. ton i 11,8 tys. ton. Na granicy ze Słowacją przepływy agroeksportowe pozostały praktycznie niezmienione i wyniosły 6,71 tys. ton", - dodano w komunikacie.
Zaznaczono również, że w grudniu z Ukrainy najwięcej wyeksportowano oleju słonecznikowego (10,52 tys. ton) i mięsa drobiowego (7,12 tys. ton).
"Ceny transportu w kierunku krajów europejskich pozostają stabilne, podczas gdy koszt krajowego transportu drogowego w ciągu tygodnia spadł o 2-3 dolary w porównaniu z poprzednim okresem" – zauważyli eksperci.
Jeśli chodzi o konkretną wielkość stawek, to przy transporcie produktów rolnych wywrotkami z zachodu Ukrainy (obwód tarnopolski) na dzień 11 grudnia wynosiły one: do Włoch Środkowych i Północnych – 141-161 euro, do centrum Bułgarii – 96-116 euro.
Przy transporcie towarów z tego samego regionu plandekami stawki kształtują się następująco: do środkowych i północnych Włoch - 87-117 EUR, do centrum Bułgarii - 78-86 EUR.
W przypadku krajowego transportu drogowego wywrotkami z centrum Ukrainy podane stawki są następujące: ukraińskie porty Dunaju - 41-46 USD, porty Wielkiej Odessy - 30-35 USD.
oprac, e-mk, ppr.pl